Tauryna

Moderator: Alexa

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie - przejrzyj archiwalne wątki

Tauryna

Postautor: Alexa » czwartek 31 sie 2017, 19:30

Wiadomo że kotowate muszą jeść pokarm zawierający taurynę. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać ile jest tej tauryny w upolowanej myszy, ptaszku(koty domowe) a zebrze, antylopie(lwy, lamparty) w stosunku do mięsa poddanego obróbce( noga indyka, mięso wołowe) Ktoś może coś wie na ten temat?
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Tauryna

Postautor: olga » czwartek 31 sie 2017, 19:49

Nie wiem jak jest u dużych kotów. W każdym razie w karmie powinno się jej znajdować 1200mg/kg w suchej i 2500mg/kg w mokrej. Najwięcej tauryny zawiera mięso myszy - 7000mg/kg. Z tych, które jadają koty to przede wszystkim tuńczyk i indyk (2000mg), potem inny drób oraz inne mięso. Ale sama zawartość tauryny to za mało: pod wpływem ciepła (np gotowanie) albo po dłuższym czasie (przechowywanie) zmienia ona swoją budowę i staje się bezwartościowa a poza tym nie we wszystkich produktach jest przyswajalna. A samo zapotrzebowanie kota na ten aminokwas zależy także od podaży innych aminokwasów zawierających siarkę (nie znam mechanizmu). Więc to wcale nie jest prosta zależność dużo tauryny = dobrze. Musi być jeszcze wiadomo "jaka" i "z czym". Dlatego wszystkie komercyjne karmy powinny zawierać dodatek odpowiedniej przyswajalnej tauryny w ilości przynajmniej 2000mg/kg. Albo trzeba kotu podawać ją dodatkowo jako suplement.

[edit] Aha. I nigdy nie znalazłam nigdzie wzmianki o przedawkowaniu tauryny.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Tauryna

Postautor: Alexa » czwartek 31 sie 2017, 20:01

Dzięki Olga za wyjaśnienia. Zastanawiam się czy jak podaje od czasu do czasu filet z indyka czy trzeba dodać tauryny? Bo kotki jeszcze jedzą suchą karmę i mokrą.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Tauryna

Postautor: olga » czwartek 31 sie 2017, 20:54

Ja swoim nie daję ale myślę, że na pewno nie zaszkodzi.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)


Wróć do Żywienie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron