Jak oswoić małego dzikuska?

Moderator: Alexa

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie - przejrzyj archiwalne wątki

Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: Monis » niedziela 29 lip 2012, 21:26

Dziewczyny wpadam do Was z problemem.
U moich rodziców od dwóch dni na podwórku jest mały znajda który nocami okropnie płacze. Mama przez tel mówiła, że maluch ma jakieś 4 tyg (co mnie przeraziło) ale po wstępnych oględzinach przeze mnie uznałam, że ma co najmniej 8 tyg. Fakt, widać, że chudy i zapchlony ale wygląda na zdrowego (w każdym bądź razie oczka ma piękne, błyszczące i bardzo bystre). Kociak jest bardzo przestraszony i chyba dziki :( Nie daje do siebie podejść, a że znalazł sobie schronienie w takim miejscu że nie ma dojścia to nie możemy go złapać.
Bardzo chciałabym mu pomóc oprócz dokarmiania. Chciałabym wziąć go do weta, żeby sprawdził w jakim jest stanie, żeby go odrobaczył i za jakiś czas zaszczepił.
Najbardziej to chciałabym go wziąć do domu bo tam gdzie jest nie ma szans na ciepły dom w zimie :(
No ale nie dam rady póki co go złapać.
Próbuję zdobyć jego zaufanie dokarmiając go i mówiąc do niego, ale mój mąż mówi że on wtedy się boi, że powinnam pójść dać jeść i siedzieć cicho. Co powinnam zrobić?? Nie miałam do czynienia z takim kotem nie wiem co robić, a nie chcę żeby stała się mu tam krzywda...
Monis
Nowy
 
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 29 lip 2012, 21:14

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: sierpówka » niedziela 29 lip 2012, 21:42

Dokarmiaj i obserwujcie się z daleka. Kup karmę dla juniorów, nie dawaj mleka. Dziewczyny ci doradzą co dokładnie. Oswoi się :) Może mu dać troszeczkę tego, co koty lubią, czyli surowego mięsa :idea:
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: olga » niedziela 29 lip 2012, 22:46

Mąż ma rację. Nie mów do niego, nie patrz na niego, nie wyciągaj rąk ani nie rób w jego stronę innych gestów. Połóż jedzenie zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze, zanim się zbliżysz w to miejsce nawołuj go niezbyt głośno - też zawsze w ten sam sposób, odsuń się, najlepiej usiądź spokojnie (trochę bokiem do niego) i czekaj spokojnie aż mały podejdzie, obserwuj kątem oka, demonstracyjnie odwracaj głowę i mruż oczy kiedy cię obserwuje, rób wrażenie jakbys się zajmowała swoimi sprawami, np. obserwacją czegoś (nie kota!). Kiedy odważy się podejść do miski w twoim towarzystwie nie rób absolutnie nic: nie wstawaj w tym momencie ani w ogóle nie reaguj w żaden sposób, każdy najmniejszy gest go spłoszy, siedź spokojnie az skończy jeść i odejdzie albo zajmie się czymś. Miskę zabieraj kiedy nie widzi, tzn poszedł już sobie. Jak już przekona się, że może jeść bezpiecznie w twoim towarzystwie, zmniejsz dystans - tzn. kolejnym razem odsuń się trochę mniej. Dawaj mięso kurze, wołowinę, twaróg, suchą karmę, postaw miseczkę z wodą.
Sukcesu nie gwarantuję ale może pomóc: najedzony i bezpieczny kociak w końcu zaciekawi sie tym dużym co go karmi.
Jeżeli koniecznie chcesz się do niego odezwać, to spróbuj nie po ludzku tylko po kociemu: przyjaźnie nastawione koty wydają przez zamknięty pyszczek takie jakby krótkie mruknięcie w dość wysokim tonie, jakby zapytanie, takie "mrm?", pewnie słyszałaś - po kilku ćwiczeniach ludziom też nieźle to wychodzi
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: Dexter » wtorek 04 wrz 2012, 21:45

Olga ma rację. Dokarmiaj małego w tym samym czasie. Nie wyciągaj do niego dłoni, nie wołaj, nie zaczepiaj. Usiądź w sporej odległości od misek, bokiem do kota i czekaj. Podejdzie. Ciekawość zwycięży.
Jak podejdzie, nie ruszaj się, nie patrz w jego stronę. Niech to on wykona pierwsze kroki. Niech sobie obwącha, może się otrze, zaznaczy że to "jego" sprawdzony człowiek. Nie wyciągaj rąk, nadal nie wołaj.
Tak kilka dni, potem maluch sam się poprosi o głaskanie.
Jeśli nie będzie chciał podchodzić a będzie tylko obserwował z odległości, odejdź. Zostaw tam gdzie siedziałaś kilka smakowitych kąsków dla niego. Może to być łyżeczka tuńczyka (w sosie własnym lub z wody, nie w oleju), lub gotowe smaczki dla kota.
Czynność powtarzaj przez kilka dni. Maluch nauczy się że jeśli jesteś, jest coś smacznego. Wiem, to łapówka, ale działa.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Dexter
Trzy Koty
 
Posty: 102
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 21:29
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: ikxio » wtorek 04 wrz 2012, 21:51

ciekawosc zbila kota - zwierzak glodny i mu zimno - przyjdzie. Dexter ma racje
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: Dexter » wtorek 04 wrz 2012, 21:54

Nooo, powyższe działało na młodych lisach w Pieninach. Na mruczku też się da.
Awatar użytkownika
Dexter
Trzy Koty
 
Posty: 102
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 21:29
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: Alexa » wtorek 04 wrz 2012, 22:05

Na prawdziwych liskach ? Po co ich oswajanie? no chyba że straciły matkę i trzeba było wykarmić.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: Dexter » wtorek 04 wrz 2012, 22:18

Tak, na prawdziwych. Plątały się przy Zamku Czorsztyn. Matki nie było. Mieliśmy je złapać. Po 12 dniach same za nami poszły. Spokojnie, nie na odstrzał. Odchowane wypuszczono.
Awatar użytkownika
Dexter
Trzy Koty
 
Posty: 102
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 21:29
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: Alexa » wtorek 04 wrz 2012, 22:36

Oby sobie poradziły w lesie.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Jak oswoić małego dzikuska?

Postautor: ikxio » środa 05 wrz 2012, 01:38

gratuluje - bo moim marzeniem zawsze byl prywatny lisek, taki do wycyczasania i werowki po dzialkach ( Polska) ,plec obojetna. a juz zabijac zwierzaki? koszmar albo prezydent PL
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51


Wróć do Inne problemy i pytania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość