"Czar" PRL-u

Rozmowy na każdy temat

Moderator: ikxio

"Czar" PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 20:11

Na innym wątku zauważyłam, że wspominamy peerelowskie czasy.
Może tu piszmy co pamiętamy z tamtych czasów, a czego nie ma teraz, co było luksusem, o czym marzyliśmy?
Oto miejsce, gdzie możemy powspominać-zapraszam :-D
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 gru 2013, 20:03 przez kaiko, łącznie zmieniany 1 raz
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: Alexa » niedziela 08 gru 2013, 20:17

Nutella kiedyś do kupienia tylko w pewexie i spodnie sztruksy.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 20:27

Reklamówki z motylkiem z PEWEX-u :lol:
Jeansy za bony, lub dolary(jak ktoś sobie u konika kupił)
Gumy Donaldy z historyjkami.
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: olga » niedziela 08 gru 2013, 20:29

Chińskie gumki i piórniki - ten zapach. I plakaty z Bravo. Uwielbiałam Listę Przebojów Trójki, marzyłam o kasprzaku żeby móc nagrywać (ostatecznie odziedziczyłan po starszym bracie zdezelowanego grundiga).
Jedną z najmilszych rzeczy jaką pamiętam, były pozdrowienia od spotkanego w pociągu chłopaka - przekazał je własnie za pośrednictwem Trójki, niestety nie pamiętam już jaki utwór był zadedykowany. Właściwie szkoda, ze nie spotkalismy się nigdy więcej.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 20:37

O kurczę!
Ale fajne wspomnienie!
Ja najpierw miałam MK-125, a dopiero potem Grundiga i tez nagrywałam z Trójki listę przebojów :P
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: Alexa » niedziela 08 gru 2013, 20:51

Ja miałam najpierw magnetofon jakiś taki co się otwierała przegródka na kasety do góry(nie pamiętam nazwy)ale podłączałam kablem do radia i nagrywałam, potem kupiłam za kieszonkowe uzbierane Kasprzaka już radiem . Też słuchałam trójki listy przebojów i w soboty po 22 teatrzyku zielone oko.
Chińskie piórniki, pióra i gumki też kupowałam.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 21:33

Taki?
Obrazek

A mydełko Jacek i Agatka ktoś pamięta?
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 08 gru 2013, 21:38 przez kaiko, łącznie zmieniany 1 raz
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: Alexa » niedziela 08 gru 2013, 21:38

Kaiko nie widzę zdjęcia.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 21:39

Poprawione-zapomniałam img kliknąć :oops:
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: olga » niedziela 08 gru 2013, 21:42

Mydełko, szampon łopianowy i pasta o smaku truskawowym. I szczotkowanie zębów w szkole.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Czar PRL-u

Postautor: Alexa » niedziela 08 gru 2013, 21:45

Myśmy jedli tabletki na zęby w szkole.Pamiętam szyszki z solą do kąpieli i szampon w butelce w kształcie myszki micky.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 21:54

Tiaaa!-fluoryzacja, po której większość rzygała!

Takie szyszki tez pamietam-uczulenie po nich miałam
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 08 gru 2013, 21:56 przez kaiko, łącznie zmieniany 1 raz
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: bungula » niedziela 08 gru 2013, 21:55

No, cóż, jestem starsza i nie mam tak dobrych wspomnień jak Wy, ja pamiętam kolejki, kartki, ocet na półkach. Czekoladę i pomarańcze dla dzieci raz do roku na Święta. 16 st w mieszkaniu zimą. Dwumiesięczną przerwę w dostawie ciepłej wody latem. Płaszcze ortalionowe, w których chodziła cała Polska. Pierwszomajowe pochody i związane z nimi kiermasze książek, na których można było kupić szczyt dziecięcych marzeń - bajki z "ruchomymi" obrazkami i książeczki do malowania samą wodą.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 21:57

Bungula-ja to wszystko pamietam!-tez młódką juz dawno nie jestem!
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: Alexa » niedziela 08 gru 2013, 22:00

Jako dziecko stanie w kolejce traktowaliśmy jako dobrą zabawę ale dla dorosłych to nie była zabawa.
Babcia mieszkała w domu naprzeciwko sklepu i zawsze ja albo kuzynka siedziałyśmy po szkole i wypatrywały samochodów dostawczych, jak coś "rzucili" do sklepu to zaraz leciałyśmy wszystkie.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Czar PRL-u

Postautor: bungula » niedziela 08 gru 2013, 22:02

No właśnie, Alexa dlatego ja żadnego czaru w PRL-u nie widzę.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Czar PRL-u

Postautor: kaiko » niedziela 08 gru 2013, 22:06

Ja jeździłam z Mamą do miasta wojewódzkiego, by tam kupić lepsze wędliny i mięso, bo w naszym miasteczku tylko najgorsze ochłapy były dla pospólstwa-co lepsze rozchodziło sie bocznymi drogami.
Wstawałyśmy o 4 rano, by wsiąść do pociągu o 5.15 i przed 7 stawałyśmy w kolejce-czasem do 9-10 czekało sie na dostawę towaru-najgorzej było zimą :( -nogi strasznie marzły.
Bungula, ale to przeciez ironiczny tytuł.
kaiko
 

Re: Czar PRL-u

Postautor: olga » niedziela 08 gru 2013, 22:07

Też to wszystko pamietam Bungula. Może nie przerwy w dostawie wody i chłód zimą (mielismy własną kotłownię i pompę) ale za to planowe przerwy w dostawie prądu. Książki, zeszyty na talony i stanie w kolejkach po mięso (zawsze nas dzieciaków wypychano na sam koniec), kubańskie zielone pomarańcze - gorzkie i kwaśne ale i tak jadłam, wyroby czekoladopodone Finezja (obrzydlistwo) i groszki w okrągłym pudełeczku z dziurką. Swoją drogą czekolada i pomarańcze raz do roku smakowały o niebo lepiej niż teraz kiedy jest ich taki wybór.
Na półkach oprócz octu stała musztarda.
Tak pamietam to wszystko, ale wolę przywoływać te pogodniejsze wsomnienia.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Czar PRL-u

Postautor: bungula » niedziela 08 gru 2013, 22:27

O pamiętam jeszcze "Radio wolna Europa" i koszmarne trzaski i szumy w trakcie słuchania.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Czar PRL-u

Postautor: Sissi » niedziela 08 gru 2013, 23:12

Ja pamietám wspaniale zabawy choinkowe organizowane przez zaklady pracy rodzicow ,pamietam tez ten smak pomaranaczy ktore byly rowniutko dzielone na czastki dla kazdego . Pamietam wpaniale wyjazdy na obozy harcerskie co roku ,pamietam zjazdy zsmp ,niby na szkolkenia ale wtedy sprobowalam pierwszy raz sangri ,pamietam wyjazdy pod namiot z dziewczynami nad morze ,nad jeziora ,gdzie uczylam sie zeglarstwa ,ogniska ,pieczone ziemniaki ,kielbaski . Pamietam 18 tki wspaniale ...
Tez sluchalam radia trojka i listy przebojow ,mialam grundiga i nagrywalam kasety . Pamietam jak poszlam na film wyswietlany od 23 tylko dla doroslych wtedy seksmisja z dowodem mojej kolezanki siostry ktora byla chyba z 10 lat starsza i wogole do nie nie podobna :mrgreen: Pamietam ze mialam na wlosach trwala mokra wloszke ,wygladalam jak buszmen w tych wlosach :mrgreen: Uwielbialam sluchac Republiki ,tanczylam przy papa dánce itp . cdn. :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Następna

Wróć do O wszystkim po trochu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości