K+M+B

Rozmowy na każdy temat

Moderator: ikxio

K+M+B

Postautor: caryca » piątek 06 sty 2017, 17:28

W okolicach święta Trzech Króli, na drzwiach naszych domów pojawia się napis K+M+B przy czym bardzo dużo osób jest przekonanych, że są to imiona Trzech Króli. Rzeczywiście, jeśli napis wygląda tak jak w tytule postu, czyli K+M+B, można sądzić, że są to inicjały Kacper, Melchior, Baltazar.
Nie jest to jednak prawidłowe. Napis na drzwiach tuż po Nowym Roku i w okresie wizyt duszpasterskich powinien wyglądać tak: C+M+B i oznaczać Cristianus Mansionem Benedictat - po polsku Niech Chrystus błogosławi ten dom.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: K+M+B

Postautor: ikxio » piątek 06 sty 2017, 19:15

zdania sa podzielone jak zwykle
tradycja smarowania kreda w karnawal po drzwiach tez chyba tylko w Polsce - faktycznie w sredniowieczu uzywalo sie zapisu C ✝ M ✝ B (ze znakiem krzyza nie plusa) co pozniejszy analfabetyzm i ludzka sklonnosc do zapamietywania mnemonetchnicznie przerobila na K+M+B powiazane tez tym , ze po Trzech Krolach zaczynalo sie koledowanie i tak zostalo przyjete przez wieki.
ale, ze powoli wracamy do wczesnego sredniowiecza (przynajmniej ksieza nas chca cofnac w czasie) to rozpetala sie polemika co jest wlasciwe? ja mam powazniejsze problemy niz pozniejsze mycie drzwi - zreszta i tak mam biale, wiec by nie bylo widac kredy. :)
z takich ciekawostek to jeszcze nalezaloby dodac, ze Biblia nie wspomina o trzech krolach a trzech medrcach (magach) przybylych ze wschodu, z podarkami by przywitac Mesjasza.
niby drobiazg, prawda?
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: K+M+B

Postautor: caryca » piątek 06 sty 2017, 20:57

Tak, masz rację. Biblii nie znam ale w jednej z kolęd jest: Mędrcy świata monarchowie. Tak to jakoś brzmi.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań


Wróć do O wszystkim po trochu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości