instalacje domowe

Rozmowy na każdy temat

Moderator: ikxio

instalacje domowe

Postautor: caryca » sobota 23 mar 2019, 18:15

Nie jest to co prawda kawał, ale śmieszne wydarzenie.
Wczoraj wieczorem prze ponad 2 godziny nie mieliśmy prądu. Całe dwa osiedla siedziały po ciemku. Wnuk mówi: nawet herbaty sobie nie mogę zrobić / mamy tylko kuchenkę indukcyjną- gazu w mieszkaniu nie ma/ . Po chwili wnuk mówi: babciu a gdzie jest ten nasz czajnik elektryczny.?...............
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Kawały i dowcipy

Postautor: ikxio » sobota 23 mar 2019, 20:36

biedaczek...
ale co to jest brak pradu? to gorzej niz wszystkie plagi egipskie razem wziete.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Kawały i dowcipy

Postautor: caryca » sobota 23 mar 2019, 21:05

chyba przyjdzie mi kupić kuchenkę turystyczną.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Kawały i dowcipy

Postautor: ikxio » niedziela 24 mar 2019, 22:02

jak masz wszystko na prad to nie zaszkodzi - z tym, ze o ile dobrze pamietam w Polsce obowiazuje zakaz uzywania butli jesli budynek jest podlaczony do sieci gazowej - ktos "uczynny" moze doniesc do Dozoru Technicznego.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Kawały i dowcipy

Postautor: caryca » niedziela 24 mar 2019, 23:13

uuuuuuu, nie wiedziałam. Ale tak awaryjnie też nie można?
" Jak dobrze mieć sąsiada,,,,,,,," zwłaszcza, że ma gaz
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Kawały i dowcipy

Postautor: ikxio » poniedziałek 25 mar 2019, 19:33

wlasciwie jak masz mala butle turystyczna to jest niewykrywalne - bo w koncu zawsze mozna schowac do szafy w razie kontroli i stwierdzic, ze masz na dzialke, w domu nie uzywasz, natomiast jesli chodzi o te 11 kg gazu to nawet awaryjnie nie wolno. tu akurat jest to walka z pomyslowymi dobromirami podlaczajacymi butle domowym sposobem - w Polsce sa inne reduktory - nakrecane na zawor (w Hiszpanii sa stosowane iglowe - chyba bezpieczniejsze bo przy kilkunastu milionach takich podlaczen rzadko sie slyszy o wybuchach gazu - choc tez awarie sie zdarzaja to ryzyko wycieku jest chyba mniejsze)
z idiotyzmow? do niedawna nie bylo wolno pralki w kuchni ustawic bo jakies zapyziale przepisy budowlane.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Kawały i dowcipy

Postautor: Alexa » poniedziałek 25 mar 2019, 19:56

Ostatnio mielismy szkolenie z udzielania pierwswzwj pomocy-było mówione o butlach z gazem że są bardzo niebezpieczne.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: instalacje domowe

Postautor: ikxio » poniedziałek 25 mar 2019, 20:09

Alexa, bez przesady - wiekszosc tych spektakularnych wybuchow to gaz sieciowy, butla prawidlowo eksploatowana grozna nie jest - problem w tym, ze ludzie nie znajac sie na zasadach instalacji kombinuja jak to podlaczyc tanim kosztem.
a niestety gaz prowizorki nie lubi.
drugi problem to eksploatacja butli - kazda ma swoja wage i nie wolno przelac wiecej niz te 11 kg, poza tym maja tez certyfikaty jesli chodzi o czas uzytkowania - gaz z czasem dyfunduje w metal i w razie upadku czy uderzenia mozna zbiornik uszkodzic - ale czy ktos tego tak naprawde pilnuje?
poza tym trzeba pamietac - nie wybucha butla a gaz wymieszany z powietrzem - w razie jak nawet sladowo poczujesz nawaniacz - pierwsze co (czy butla czy siec) to (jesli sie da to odciac doplyw bo np. palnik zalalo) zapewnic szybka wentylacje, ostrzec sasiadow i dzwonic na pogotowie gazowe z rozsadnej odleglosci - zeby gdzies iskry nie bylo.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: instalacje domowe

Postautor: sierpówka » wtorek 26 mar 2019, 20:04

Drogie panie, to nie tak jak piszecie. Gaz propan-butan, ten z butli, jeśli się ulatnia to gromadzi się przy podłodze, nisko. Natomiast gaz z instalacji miejskiej, gaz ziemny, gromadzi się pod sufitem. Dlatego instalacje kominowe są dostosowane pod ten drugi gaz i są pod sufitem. Wielkość butli nie ma znaczenia. Jeśli się chce butle bezpiecznie używać trzeba przerobić system wentylacji na przypodłogowy, co w blokach jest niemożliwe.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: instalacje domowe

Postautor: ikxio » wtorek 26 mar 2019, 22:40

sierpówka ja mam wentylacje przypodlogowa i gaz z butli (sieciowki nie zalozono, bo czesci sasiadow sie nie oplaca - mieszkania wykorzystuje w sezonie i maja wszystko na prad) - przerobic to sie da wszystko, nawet niektore gasnice na butle gazowa tylko trzeba wiedziec jak.
tu juz nie chodzi o zbieranie sie gazu a o umiejetnosc poslugiwania sie butla i znajomosc podstawowych zasad eksploatacji, a z tym roznie bywa.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: instalacje domowe

Postautor: sierpówka » sobota 30 mar 2019, 20:04

ikxio pisze:Tu juz nie chodzi o zbieranie sie gazu a o umiejetnosc poslugiwania sie butla i znajomosc podstawowych zasad eksploatacji, a z tym roznie bywa.

No nie , nie do końca. Rozszczelnienia mogą się zdarzyć. To tak samo jak z prądem - zwarcie może się przytrafić. I tutaj na ratunek przychodzą bezpieczniki. Dla gazu, takim bezpiecznikiem jest właśnie wentylacja. A jakie "bezpieczniki" dla jakiego typu gazu to pisałem wyżej.

Warto jeszcze dodać, że auta z instalacją gazową nie mogą stawać na parkingach podziemnych i nawet na tych piętrowych naziemnych za wyjątkiem ostatniego piętra (znaki informacyjne). No i oczywiście nie można wjeżdżać do garażu pod domkiem jednorodzinnym.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: instalacje domowe

Postautor: ikxio » niedziela 31 mar 2019, 11:43

rabbi, Ty wiesz, ja wiem
ale jak ludzie potrafia byc pozbawieni wyobtazni? zwlaszcza, ze instalacje typu butla w Polsce sa tam gdzie nie ma gazu sieciowego? czesto gdzie pali sie oponami w piecu? co do aut na gaz? zgadza sie -ale i to sprawdzone - papierosa w benzynie zgasisz, ale opary sie zapala - ogien potrzebuje tlenu - a za przeproszeniem to zdarzaly sie przypadki ze ludzie umierali wybuchowo w zle wentylowanej slawojce (metan)
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51


Wróć do O wszystkim po trochu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości