książki

Co lubimy robić oprócz głaskania kotów

Moderator: ikxio

książki

Postautor: caryca » niedziela 16 lis 2014, 13:58

Moje hobby to książki, zwłaszcza historyczne, reportaże, literatura faktu. Właśnie czytam wspaniałą książkę z rodzaju literatura faktu. Polecam, a dla zachęty kilka słów o niej.
W kraju niewidzialnych kobiet: Qanta A. Ahmed
Z okładki:
" Kraj w którym kobieta, nawet w czasie operacji, ma twarz przykrytą czarną chustą. Kraj, w którym kobieta nie może zapiąć pasów bezpieczeństwa, bo eksponują jej biust. To kraj kobiet ukrytych za zasłoną"
"Qanta Ahmed, brytyjska lekarka pakistańskiego pochodzenia przyjeżdża do Arabii Saudyjskiej. Od pierwszej chwili czuje, jakby zderzyła się z inną cywilizacją. To świat niewyobrażalnych kontrastów społecznych, władzy policji obyczajowej i surowych zasad. Jako liberalna muzułmanka nie może się pogodzić z rolą kobiet, którą tu wyznaczono."
Akcja toczy się pod koniec lat 90-tych. Czytając, zastanawiam się czy coś się tam zmieniło? I równocześnie zadaję sobie pytanie dlaczego tak mało wiem na ten temat.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: sierpówka » niedziela 16 lis 2014, 17:12

Ja teraz czytam "Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom." Autobiografia Zacharskiego , polskiego szpiega. Kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku itp. Dotyczy szpiegostwa raczej przemysłowego.

Niedawno skończyłem "Trzeci zamach" Głuchowskiego - kryminał... no taka bajka ;)
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: książki

Postautor: ikxio » środa 19 lis 2014, 17:38

a ja takie romansidla Perez - Reverte czytam.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: caryca » niedziela 14 gru 2014, 21:32

Jak już wspomniałam, zafascynowała mnie książka " W kraju niewidzialnych kobiet". Przede wszystkim znalazłam tam dość szczegółowy opis obowiązkowej pielgrzymki muzułmanów do Mekki. Ludzie nie mający bliższego kontaktu z muzułmanami o tym obowiązku wiedzą ale mało kto wie, jaki ta pielgrzymka przebiega.
W oparciu o tę książkę przygotowałam skrócony ale dość szczegółowy opis tego, jak ta pielgrzymka wygląda.

Hadżdż – pełna pielgrzymka do Mekki,ostatni z pięciu filarów islamu.

Filary islamu:
1.Wyznanie wiary /szarada/ - nie ma Boga prócz Allaha a Mahomet jest jego prorokiem
2.Modlitwa /salat/ - odprawiana 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w kierunku Mekki
3.Jałmużna /zakat/ - określoną część swoich dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym
4.Post / saum/ - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego / ramadanu/ muzułmanie mają obowiązek
powstrzymania się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca
5.Pielgrzymka do Mekki /hadżdż lub umra/ muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na
to zdrowie i sytuacja materialna.


Obowiązkiem każdego muzułmanina jest odbycie przynajmniej raz w życiu pielgrzymki do Mekki. Są dwa rodzaje pielgrzymki: hadżdż- pielgrzymka pełna, zmywająca wszystkie grzechy z całego życia i umra- mniejsza pielgrzymka, zmywająca grzechy tylko z ostatniego roku. Tylko choroba i zła sytuacja finansowa zwalnia muzułmanina od odbycia pielgrzymki..
Hadżdż ma charakter zbiorowy i odbywa się tylko w miesiącu pielgrzymek – zaczyna się 8-go dnia tego miesiąca.
Umra ma charakter indywidualny i może odbywać się w dowolnej porze roku.
Po przybyciu do Mekki pielgrzym ubiera się w białą szatę po czym siedmiokrotnie okrąża Al-Kabę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Al-Kaba to święte miejsce kultu w islamie, cel corocznych pielgrzymek. Ta najbardziej znana świątynia islamu ma formę prostopadłościanu zbudowanego z bloków szarego kamienia na marmurowej podstawie. Jego narożniki – Narożnik Iraku, Narożnik Syrii, Narożnik Jemenu i Czarny Narożnik wyznaczają strony świata. We wschodnim, Czarnym Narożniku znajduje się tzw. Czarny Kamień- największa świętość muzułmanów, składający się z trzech kawałków meteorytu scalonych srebrną obręczą. Symbolika tego kamienia związana jest ze zmywaniem grzechów pielgrzymów.
Kult Kaaby jako miejsca tradycyjnych pielgrzymek datuje się jeszcze na okres przedislamski. Tradycja arabska głosi, że Kaabę zbudowali Abraham i Izmael lub nawet Adam. Czarny Kamień został przyniesiony z nieba przez archanioła Gabriela (Dżibrila). Nie można jednak dokładnie określić kiedy powstała Kaaba. Wiadomo jednak, że już w III w. n.e. była uważana przez liczne plemiona arabskie za przybytek święty i o długiej historii. Bezpośrednio przed reformą religijną Mahometa była to świątynia poświęcona 360 bogom plemiennym. Na rozkaz Proroka zniszczono wszystkie posągi bożków pozostawiając jednak Czarny Kamień. Mahomet utrzymał zwyczaj pielgrzymowania do tego miejsca.

Pielgrzymka.
Pielgrzymi z Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej przylatują na lotnisko Króla Abd-al-Aziza w Dżuddzie. Każdego dnia, w ciągu kilku tygodni poprzedzających hadżdż przybywa tu około 50 tys. pielgrzymów. Każdego dnia na lotnisko dociera około 450 samolotów.
Pielgrzymi podzieleni są na grupy i każdy musi pilnować aby od tej grupy się nie oddalać.
Na lotniku czeka na nich kilkaset gigantycznych, oznakowanych autobusów. Znaki te pozwalają pielgrzymom odnaleźć przypisany mu autobus.
Do Mekki przybywają też pielgrzymi których nie stać na opłacenie pielgrzymki. Pokonują oni wszystkie etapy pielgrzymki pieszo, muszą tez zapewnic sobie we własnym zakresie żywność i nie korzystają z namiotów. Śpią na ziemi pod gołym niebem.
Kobiety nie mogą podróżować z mężczyznami jednak podczas hadżdżu jest to dozwolone. Małżeństwa podróżują razem, kobiety samotne tworzą odrębną grupę. Samotne kobiety w autobusie oddzielone są od mężczyzn zasłonkami. Okna autobusu są również zasłonięte– nikt nie może widzieć kobiety której nie towarzyszy mąż, brat lub inny męski członek rodziny.
Dotarcie z Dżuddy do Mekki zajmuje pół dnia- droga zatłoczona autobusami nie pozwala na szybką jazdę. Przez całą drogę pielgrzymi modlą się i głośno cytują wersety Koranu.
Do Mekki wjeżdża się wydrążonym w skale tunelem w którym wydrążonych jest kilka wyjść. Ruchomymi schodami prowadzącymi tylko w górę można wyjechać bezpośrednio do Al.-Masdżid al-Haram – Świętego Meczetu, Domu Boga.
Święty Meczet, na swym zewnętrznym i wewnętrznym obszarze może pomieścić nawet 4 miliony pielgrzymów. Jest to jedyny meczet w którym kobiety mogą modlić się razem z mężczyznami, bezpośrednio przy Al.-Kabbie, przed jej wejściem, w jej cieniu i mogą nawet dotykać jej ścian. W innych meczetach panuje segregacja i są wydzielone odrębne części dla mężczyzn i kobiet.
Nadzór na Świętym Meczetem i nad całą organizacją hadżdżu sprawuje monarchia saudyjska i jej skrajnie religijna policja muzułmańska, która samozwańczo zwie się Strażnikami Dwóch Świętych Miejsc. Ma ona niesamowitą władzę nad tym, kto i jak często może udawać się na hadżdż i wydając setki miliardów dolarów zapewnia milionom muzułmanom bezpieczny hadżdż. W 2006r. organizacja ta usiłowała zakazać kobietom wejścia do centralnej części meczetu i planowała wyznaczyć dla nich oddzielną przestrzeń w oddali, skąd miałyby widok na Al.-Kabbę ale nie mogłyby się do niej zbliżać. Sugerowano, że taka decyzja jest wyrazem troski o bezpieczeństwo kobiet, jednak była to próba usunięcia kobiet ze wszystkich świętych miejsc, podobnie jak się to udało w przypadku życia publicznego w Arabii Saudyjskiej. To jednak nie udało się
Pierwszą noc pielgrzymi spędzają w Mekkcie /oddzielnie mężczyźni, oddzielnie kobiety/ w różnych, ogromnych salach. Na podłogach leżą zwoje pościeli i małe walcowate poduszki. Posiłki dostarczane są przez tzw. pomocników, najczęściej Sudańczyków.

Pielgrzymi nie są zwolnieni od obowiązku modlitw i gdy nadchodzi pora kolejnej modlitwy nakazane ablucje, z powodu braku wody, wykonuje się piaskiem. Podczas modlitwy pielgrzymi stoją tak, aby ich stopy wzajemnie się dotykały. Symbolizuje to jedność wszystkich muzułmanów. Podczas hadżdżu modlitwy są skrócone i kończą się modlitwą pogrzebową za zmarłych, którzy umarli podczas pielgrzymki. A to zdarza się bardzo często- wielu ludzi tu umiera. Śmierć podczas hadżdżu jest marzeniem każdego pielgrzyma gdyż w/g tego co powiedział Prorok, śmierć podczas hadżu zapewnia odpuszczenie wszystkich grzechów od dnia narodzin i do dnia Sądu Ostatecznego i zapewnia zmarłemu życie pozagrobowe w niebie.

Przed wejściem do meczetu każdy pielgrzym poddawany jest dokładnej kontroli aby na teren meczetu nikt nie wniósł żadnej broni. W 1979r. na teren meczetu weszli uzbrojeni przeciwnicy króla Arabii Saudyjskiej, uwięzili 50 tys. pielgrzymów i wezwali rząd i króla do oddania władzy w ręce rebeliantów. Chodziło o to, że sunnicki odłam muzułmanów zarzucał królowi zbytnie uzależnienie się od Amerykanów, zbytnią tolerancje religijną niezgodną z wolą Proroka. Uderzenie w meczet miało pokazać światu, że Saudowie rządzący Arabią Saudyjską nie są w stanie zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwa i w ten sposób pozbawić ich uznania wśród muzułmanów na całym świecie.
Podczas hadżdżu w Mekce i otaczającym ją obszarze nie wolno nikogo pozbawić życia, nawet zwierząt.

Przed Świętym Meczetem znajduje się ogromny plac z którego przez 129 bram można wejść do meczetu.
Meczet o owalnym kształcie jest trzykondygnacyjny. Na parterze może zmieścić się jednorazowo 750 tysięcy osób. Pod podłogą znajduje się sieć rur doprowadzających zimną wodę. Jest to niezbędne gdyż hadżdż zawsze wypada w najgorętszym okresie gdy temp. powietrza przekracza często 50 stopni Celcjusza.
W całym meczecie rozstawione są pomarańczowe termosy z lodowatą wodą ze świętego źródła Zamzam. Źródło to zostało wskazane Hagar przez Anioła Bożego. Hagar była niewolnicą Sary – żony Abrahama. Gdy Sara nie mogła Abrahamowi urodzić syna oddała mu za żonę swoją niewolnicę. Hagar urodziła syna Izmaela uznawanego potem za praojca wszystkich Arabów. Ale Sara też urodziła syna Izaaka. Izmael naśmiewał się z Izaaka i dokuczał mu. Wtedy Sara wymogła na Abrahamie by ten wygnał Hagar i jej syna. Abraham dał Hagar chleb i bukłak wody i wygnał ją na pustynię.
Gdy zabrakło im wody, Hagar położyła chłopca pod krzakiem i biegała to w jedną, to w drugą stronę szukając wody. Kiedy pięta płaczącego chłopca uderzyła o ziemię, wytrysnęła z niej woda prosto pod stopy chłopca. Źródło nazwano Zamzam od słowa „dość, dość” które Hagar wykrzykiwała na widok tryskającej wody. Źródło płynie głęboko w ziemi pod meczetem i nigdy nie wyschło.
Picie wody z tego źródła zapewnia wiernym zdrowie. Podczas każdego hadżdżu pielgrzymi wypijają i zabierają w pojemnikach do domów dla rodziny i przyjaciół około 141 milionów litrów tej wody.
Przed wejściem do meczetu pielgrzymi zdejmują buty i zostawiają je w specjalnie do tego przygotowanych drewnianych wnękach. Muzułmanie zdejmują buty z szacunku dla czystości każdego miejsca kultu.

Dzień pierwszy.

Właściwa pielgrzymka zaczyna się od siedmiokrotnego okrążenia Al-Kaby w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gdy podczas okrążania rozlegnie się głos muzeina wszyscy wierni znajdujący się w Mekce przerywają indywidualną modlitwę i rozpoczynają modlitwę wspólną. Po zakończeniu modlitwy pielgrzymi wznawiają przerwane okrążenia. Po zakończeniu okrążania- trwa to około 5 godzin, pielgrzymi udają się na spoczynek a na drugi dzień przenoszą się do obozu pielgrzymów w Minie. Obóz tworzy kilkaset namiotów mogących pomieścić dwa i pół miliona osób.
Kobiety po wejściu do namiotu mogą zdjąć abaję / obowiązkowy strój kobiet muzułmańskich/ ale najczęściej tego nie robią ograniczając się tylko do odsłonięcia twarzy.
W obozie w Minie pielgrzymi cały dzień spędzają na błagalnych modlitwach, by przygotować się do dalszej drogi na równinę Arafat.

Dzień drugi
Pielgrzymi udają się na równinę Arafat. Pobyt na tej równinie jest kulminacyjnym punktem hadżdżu. Tu przez cały dzień wierni modlą się stojąc - to Dzień Stania..
Na równinie Arafat prorok Muhammad wygłosił swoje ostatnie kazanie.
Z równiny Arafat pielgrzymi udają się na nocne modlitwy pod gołym niebem na wzgórzu Al-Muzdalifa.

Dzień trzeci.
Powrót do obozu w Minie skąd po obowiązkowych modlitwach pielgrzymi udają się do doliny Muzdalifah gdzie następuje symboliczne ukamieniowanie szatana. Jest to najbardziej niebezpieczny z rytuałów hadżdżu . Pielgrzymi rzucają kamieniami z mostu al.-Dżamarat w kierunku trzech kolumn symbolizujących diabła, który w tym miejscu kusił Abrahama. Jest to miejsce w którym wielokrotnie dochodziło do wypadków.
15-metrowy most Dżamarat przebiega nad stromo wciętą skalną doliną. Przed kolumnami wielu spośród tłoczących się tam wiernych wpada w ekstazę, dokumentując swą nienawiść do szatana ciskaniem dodatkowych przedmiotów jak własne buty czy sandały.
W 2004r. zostało tam zadeptanych 250 osób. Po tym wypadku most został poszerzony a nad bezpieczeństwem wiernych czuwa 60 tys. policjantów i 7 tys. funkcjonariuszy sił specjalnych. Teren w czasie hadżdżu patrolowany jest przez śmigłowce a w pobliżu mostu stoją liczne karetki i zespoły lekarzy udzielające pomocy poszkodowanym z powodu upału i tłoku.
Po wypełnieniu tego rytuału pielgrzymi wracają do namiotów gdzie dokonuje się symbolicznego obcięcia niewielkiej ilości włosów, po czym udają się na najważniejsze święto w muzułmańskim kalendarzu które obchodzi się na zakończenie hadżdżu- „poświęcenie barana” czyli składanie ofiary ze zwierząt. Muzułmanie przed rozpoczęciem hadżdżu wpłacają na specjalne konto określoną kwotę na zakup barana. W czystych, wyposażonych w chłodnie rzeźniach zabija się około miliona sztuk bydła: baranów, wielbłądów, owiec i kóz, dla upamiętnienia tego, że Abraham poświęcił barana.
Olbrzymie ilości mięsa natychmiast się zamraża i ładuje do setek odrzutowców czekających na pasie startowym w Dżuddzie, skąd wysyła się je w różne zakątki świata, by obdzielić najuboższych muzułmanów.
Ponieważ tylko muzułmańscy mężczyźni mogą składać ofiarę ze zwierząt, kobiety otrzymują zaświadczenie że rytuału tego dokonał mężczyzna z ich upoważnienia. Na zaświadczeniu widnieje nazwisko i imię oraz datę hadżdżu. Jest to potwierdzenie odbycia tej pielgrzymki.
Ostatnim rytuałem hadżdżu jest siedmiokrotne przebiegnięcie między wzgórzami As-Safa i Al-Marwa symbolizującym desperackie poszukiwanie wody przez Hagar.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: ikxio » niedziela 14 gru 2014, 21:37

dzikie to jakies obyczaje - caryca mnie do turbanow nie przekonasz.
na papierze moze to pieknie wygladac - rzeczywistosc jest paskudna i skrzeczy.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: caryca » niedziela 14 gru 2014, 22:38

Nie miałam zamiaru nikogo do niczego namawiać. Opisałam to jako ciekawostkę. Autorka przestawiła to tak, jak sama tę pielgrzymkę odbyła. Ale nie ukrywała, że wielu pielgrzymów przeżywa koszmar gdy tę pielgrzymkę odbywają, zwłaszcza gdy nie jest to hadżdż a tylko umra. Wtedy nikt nie zapewnia im ani bezpieczeństwa ani jedzenia.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: ikxio » poniedziałek 15 gru 2014, 14:14

ja mam zbyt duzo kontaktow z tym kregiem kulturowym - wyznawcow islamu jest tu bardzo duzo i to roznym IQ, wystarczajaco, zeby stwierdzic, ze papier cierpliwy i papier kazda opowiesc-bajke zniesie.
co prawda srodziemiomorze zawsze bylo raczej lacznikiem kultur niz je odgradzalo, ale niestety Anglicy i posrednio Imperium Otomanskie pozostawily po sobie taki, ze powiem bezposrednio - burdel - rzadzi ten kto wczesniej wstanie i niestety w wiekszosci sa to fanatycy na pierwsza z pieciu modlitw przed wschodemslonca (chocby to mnie zniecheca - o tej porze to ja sie wygodniej ukladam i spie dalej)
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: Alexa » poniedziałek 15 gru 2014, 19:23

Każdy fanatyzm religijny jest zły, trzeba zachować umiar i rozsądek. z tym że muzułmanki nie mają nic do powiedzenia-muszą się słuchać ich mężczyzn.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: książki

Postautor: caryca » poniedziałek 15 gru 2014, 19:57

Przed przeczytaniem tej książki myślałam, że Arabia Saudyjska jest najbardziej postępowym i tolerancyjnym krajem muzułmańskim. Tymczasem okazuje się, że działa tam policja religijna przypominająca działania chrześcijańskiej Inkwizycji.
No ale jak weźmie się pod uwagę to, że Bun Laden był 52 spośród 126 dzieci króla saudyjskiego i to, że pamiętny dzień 11 września był w Arabii Saudyjskiej dniem radości, to już wszystko wiadomo.
Ale jak już zaznaczyłam, opisanie przebiegu hadżdżu było tylko i wyłącznie chęcią przedstawienia jak to wygląda "od wewnątrz".
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: olga » poniedziałek 15 gru 2014, 20:09

To ciekawe co napisałaś caryco i akurat ja dokładnie tak to odebrałam - ciekawe (i dla mnie nowe) informacje a nie chęć przekonywania do tych czy innych układów społeczno-religijnych.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: książki

Postautor: Alexa » niedziela 25 sty 2015, 20:40

Caryca jak masz jakieś opracowania na temat Turcji- złotego wieku Sulejmana i dalszych dziejów-zwłaszcza "władzy kobiet" bo od tego czasu się zaczęła to ja chętnie poczytam :)
Po oglądaniu serialu"Wspaniałe stulecie"naszło mnie aby jeszcze raz zwiedzić Turcję.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: książki

Postautor: caryca » niedziela 25 sty 2015, 22:30

Mogę poszukać i jeśli coś znajdę w bibliotece to chętnie zrobię opracowanie na ten temat. Sama jestem tym zainteresowana.
To może trochę potrwać bo aktualnie pomagam pisać pracę magisterską, ale rozejrzę się.
A wracając do w/w książki to właśnie zmarł król Arabii Saudyjskiej, który w czasie akcji tej książki był tylko księciem, następcą tronu. Autorka przedstawiała go w b. pozytywnie. Kobiety w tym czasie miały wielką nadzieję, że gdy on będzie królem, to ich życie będzie łatwiejsze. I chyba za jego rządów coś tam się zmieniło. Z tego co słyszałam umożliwił kobietom prowadzenie samochodów- przedtem tego im robić nie było wolno. Pewnie takich postępowych decyzji było więcej ale ja jeszcze do tego nie dotarłam.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: ikxio » poniedziałek 26 sty 2015, 16:01

dale i Arabii Saudyjskiej kobiety nie moga prowadzic auta - ale za to zmarly krol wzial sie za szkolnictwo ulatwiajac kobietom studia - w koncu od czegos trzeba zaczac, bo auto ta kazdy glupi poprowadzi. :toast: :toast: to nie wycieczka osobista a ostatnio czytam kroniki wypadkow co ludzie potrafia przesiadajac sie z furmanek na wieswageny.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: ikxio » poniedziałek 26 sty 2015, 16:02

dalej w Arabii Saudyjskiej kobiety nie moga prowadzic auta (alepoza granicami kraju nikt im nie zbrania)- ale za to zmarly krol wzial sie za szkolnictwo ulatwiajac kobietom studia - w koncu od czegos trzeba zaczac, bo auto ta kazdy glupi poprowadzi. :toast: :toast: to nie wycieczka osobista a ostatnio czytam kroniki wypadkow co ludzie potrafia przesiadajac sie z furmanek na wieswageny.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: caryca » czwartek 05 mar 2015, 01:13

Kochani! Właśnie skończyłam czytać coś naprawdę wspaniałego.! Tak wspaniałego, że od minionego czwartku do dziś przeczytałam 6 tomów sagi Barbary Rybałtowskiej. Czytałam do 4:00 a potem nie mogłam dospać i wstawałam o 7:00 żeby dalej czytać, bo w ciągu dnia mam trochę innych zajęć i nie za dużo czasu do czytania.
Jak trochę ochłonę z wrażenia jakie ta książka na mnie wywarła napiszę coś więcej.
Teraz już żałuję, że się skończyła.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: ikxio » czwartek 05 mar 2015, 01:35

TYTUL bo nie wiem?
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: caryca » czwartek 05 mar 2015, 02:48

Każda część sagi ma inny tytuł.
Oto one:
Bez pożegnania- okres zsyłki na Sybir
Szkoła pod baobabem - pobyt w Afryce
Koło Graniaste- wymarzony powrót do Polski i brutalna powojenna, stalinowska rzeczywistość
Mea culpa - Polska na przełomie lat 50 i 60
Czas darowany nam- lata 70-te
Jak to się skończy- czas Solidarności, pierwsze wolne wybory

Teraz napiszę tylko, że tło historyczne jest zgodne z prawdą /od końca lat 50-tych to już moje czasy i wiem jak było/ a tragiczne niejednokrotnie losy w mistrzowski sposób rozjaśniane są zabawnymi opisami wybryków ulubieńców bohaterów: dzieci, kotów, psów.
Książka którą każdy Polak powinien przeczytać.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: ikxio » czwartek 05 mar 2015, 03:31

dzieki za info
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: książki

Postautor: caryca » piątek 12 lut 2016, 10:31

Dziś w nocy skończyłam książkę "Pawilon kwiatu brzoskwini". Autorka Mingmei Yim pochodzi z Chin. Napisała 7 powieści o tematyce związanej z Cinami.
Podeszłam do tej książki z pewną rezerwą. No bo po kilkakrotnym przeczytaniu "Gejszy", i jeszcze jednej książki której tytułu nie pamiętam, wydawało mi się, że już wiem dostatecznie dużo o erotycznym życiu Chińczyków.
Ale "Pawilon Kwiatu Brzoskwini" jest powieścią którą czyta się naprawdę z przyjemnością. Narratorką jest, sądzę że postać fikcyjna, 93-letnia kobieta która opowiada swojej prawnuczce o swoim życiu, o tym jak stała się prostytutką i jak walczyła by nie stracić szacunku dla siebie samej. Bardzo dobra moim zdaniem kompozycja samej powieści, minimalna ilość wulgaryzmów na które mam alergię, ciekawe przedstawienie stosunków panujących w "pensjonacie" i charakterystyka kobiet zmuszonych z różnych powodów do wykonywania zawodu prostytutki.
Książka należąca do tzw. literatury kobiecej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by przeczytali ją również panowie.
Te 587 stron przeczytałam jednym tchem a skończyłam dziś o 3:00.
Przeczytałam też krótką recenzję książki tej autorki :"Płatki z nieba" i mam dużą ochotę na jej przeczytanie.
Niestety mam pecha, bo właśnie wczoraj ta książka została w mojej bibliotece komuś wypożyczona i chyba przed upływem miesiąca nie mam szans na jej zdobycie. Poszukam jeszcze w innych filiach naszej biblioteki i jeśli gdzieś ją znajdę a dojazd nie będzie zbyt skomplikowany to pojadę.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: książki

Postautor: caryca » wtorek 01 mar 2016, 11:41

Piszę post bezpośrednio po wcześniejszym, ale zafascynowała mnie czytana właśnie książka i uznałam, że warto podzielić się moimi uwagami na jej temat.
"Ogród Afrodyty" Ewy Stachniak.
Powieść o największej polskiej skandalistce hrabinie Zofii Potockiej.
Zastanawia mnie jedno- czy wbrew temu co bohaterka twierdziła, że "życie mija zbyt szybko a umiera się nie czując bólu" że "moralność jest przebrzmiała a prawa- przestarzałe" i to że "człowiek chce być jedynym sędzią swojego zachowania i swojej wiary, a skoro siła tkwi w człowieku, to nie powinien on się podporządkowywać niczyjej władzy" Zofia Potocka nie żałowała swojego bogatego w skandale życia? Czy umierając mogła z całą stanowczością powiedzieć, że była szczęśliwa?
Ciekawie napisana powieść, przestawiająca realia ówczesnej epoki, epoki Oświecenia, która miała stworzyć człowieka nowego typu, w której "czas rozumu i doskonałości" doprowadził do przewartościowania ludzkich postaw.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Następna

Wróć do Hobby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron