Historia. Imperium Osmańskie.

Co lubimy robić oprócz głaskania kotów

Moderator: ikxio

Historia. Imperium Osmańskie.

Postautor: caryca » niedziela 05 lut 2017, 13:31

Poza czytaniem zwykłych czytadeł interesuję się historią i książkami historycznymi.
Alexa swego czasu poprosiła mnie o książki dotyczące Turcji.
W dziale "książki" podam kilka tytułów z krótkimi opisami ale przedtem chciałabym zapoznać tych których to interesuje z historią Turcji a głównie historią powstania Imperium Osmańskiego.

Krótka historia początków Turcji– moje własne informacje.

Ludy azjatyckie od wielu wieków wędrowały ze wschodu na zachód. Poprzez rozległe tereny Eurazji wędrowały liczne plemiona nomadów spośród których wyraźnie wyróżniały się ludy które obecnie nazywamy Turkami. Ludy te były spokrewnione z Mongołami, Finami a także Węgrami.
Zdobycie Mongolii poszerzyło znacznie tereny przez nich zajmowane i tak utworzyło się nazywane dziś imperium nomadów. Ale rozproszenie po dużym terenie, różnica wierzeń i obyczajów doprowadziła do rozpadu tego imperium.
Na początku VIII wieku część podążyła na zachód prowadzona przez legendarną szarą wilczycę. Dowodził nimi człowiek nazywany Seldżukiem. Zjednoczył wiele rodów w jedno plemię. Opanowali znaczną część Azji Centralnej i tam spotkali plemiona arabskie wędrujące z Półwyspu Arabskiego na północ i wchód i mające na celu podbicie Persji. Między Arabami a ludem tureckim dochodziło do częstych kontaktów handlowych i kulturowych i Turcy zaczęli już w początkach IX w. porzucać pogaństwo i przechodzić na islam.
Nie wszystkie jednak ludy tureckie przyjęły życie osiadłe. Część a nich nadal wędrowała i uważając się za wojowników wiary, pod płaszczykiem głoszenia wiary w Allacha napadała i ograbiała osiadłych Seldżuków.
Nazywano ich Turkmenami.
W początkach XI w. Turkmeni zaczęli zagrażać Cesarstwu Bizantyjskiemu co było wbrew interesom Seldżuków. Neutralność Bizancjum była w pewnym stopniu gwarancją bezpieczeństwa Seldżuków. Ale Seldżucy zostali zmuszenie do wojny z Ormianami, państwem graniczącymi z Bizancjum a to nie było po myśli Bizantyjczyków.
Walkę wygrali Seldżukowie pod wodzą Odważnego Lwa a cesarz bizantyjski dostał się do niewoli.
Wygrana wojna otworzyła Seldżukom drogę do podboju Azji Mniejszej.
Pod koniec XI w. utworzyło się państwo Wielkich Seldżuków. Centrum tego imperium znajdowało się w Persji, językiem państwowym był język perski. Państwo Wielkich Seldżuków nie istniało długo. Samodzielne dynastie seldżuckie zaczęły osiedlać się na Tereni Iraku i Syrii a śmierć sułtana Sandżara w 1157r. doprowadziła do upadku tego państwa.
Jeden z odłamów imperium, plemię Seldżuków anatolijskich, zaczął osiedlać się w Azji Mniejszej i odegrał znaczącą rolę w powstaniu Turcji. Członkowie tego rodu wchodzili w skład wojska najemnego walczącego po stronie Bizancjum i za służbę otrzymywali ziemię. Wódz Seldżuków Suleyman otrzymał od cesarza bizantyjskiego na swoją stolicę miasto Izmin i to był początek państwa Turków Seldżuckich w Anatolii.
Duże zmiany terytorialne nastąpiły w wyniku wojen z krzyżowcami. Zajęcie przez krzyżowców miasta Izmin spowodowało, że Seldżucy założyli swoją stolicę w Konyi a władcy przyjęli tytuł sułtana rumijskiego.
Państwo Seldżuków zostało rozbite przez Mongołów i przestało istnieć. Powstało 18 emiratów spośród których najsilniejszym był graniczący z Bizancjum emirat osmański. Twórcą Imperium Osmańskiego byli Osman I / 1280- 1324/ i jego syn Orcham / 1324-1359/. Orcham a potem jego syn Murad I / 1360-1389/ stworzyli silną monarchię. Podbijali okoliczne tereny rozszerzając swoje terytorium. Do państwa Osmanów przybywali uciekający przed Mongołami chłopi, uczeni , teolodzy, prawnicy. Byli oni chętnie przyjmowani i odpowiednio zagospodarowywani. Osmanowie aby przetrwać musieli stworzyć silne wojsko. Trzonem tego wojska byli janczarzy do których wcielano wziętych do niewoli chłopców chrześcijańskich . W czasie wieloletniego szkolenia zabijano w nich pamięć o rodzinie, wpajano fanatyzm religijny i całkowite oddanie sułtanowi.
Źródła informacji:
strona internetowa :
http://www.historycznebitwy.info,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Imperium_Osmańskie,
http://turcjawsandalach.pl/content/dzieje-seldżuków
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 264
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Wróć do Hobby

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość