Akwarium

Wszelkie drobne zwierzaki, które mieszkają z nami

Moderator: Sissi

Akwarium

Postautor: Alexa » środa 12 wrz 2012, 08:33

W tym roku będę prowadzić kółko przyrodnicze i muszę założyć akwarium.
Mamy 200 litrowe i jakieś mniejsze, już 2 rybki są(na razie w słoikach)muszę się zorientowac co to za rybki.
Nie mam pojęcia co zakupić do akwarium-podłoże, roslinki i rybki-żeby się nie zjadały.
Co najlepiej kupić i jakie rybki-najlepiej aby to były jednej płci żeby sie nam nie rozmnożyły.
Kiedyś miałam gupiki pawie oczka i neonki-to mogłyby być do tego mniejszego akwarium.
Wszystkie pomysły mile widziane. ;)
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Akwarium

Postautor: olga » środa 12 wrz 2012, 10:27

Jakie jest to małe, jaką ma pojemność/wymiary? Może przeznaczyć je na krewetki? To byłoby ciekawsze niż dwa rybie akwaria.
Jeżeli nie chcesz żeby ryby się mnożyły to nie kupuj gupików - one się zawsze rozmnożą. Neonki, hokejówki, (ładnie wyglądają w stadku) molinezje, mieczyki, danio lamparcie i pręgowane, tetry, jeden lub dwa glonojady, ze dwa kiryski. Molinezje i mieczyki mnożą się podobnie jak gupiki, ale mniej intensywnie. Wszystkie są mało wymagające i zadowolą się standartowym pokarmem - suchym i czasem żywymi rozwielitkami. Generalnie nie bierz więcej niż ze 20-30 rybek.
Nie bierz się za skalary, paletki, pielęgnice bo to trudniejsze. Podłoże trzeba dostosować do rybek: najczęściej na dno daje się drobne a na górę grubszy żwirek. Roślinki możesz kupić sztuczne albo włożyć żywe w doniczkach do podłoża, wtedy nie musisz dawać na dno torfu. Jakieś ozdoby typu korzeń czy ciekawy kamień, tło - to już niekoniecznie ale ładnie wygląda.
Trzeba kupić pompkę napowietrzającą, filtry, grzałkę z termostatem i oświetlenie (akwarium musi być doświetlane i nie powinno stać na słońcu bo zarośnie glonami)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Akwarium

Postautor: sierpówka » środa 12 wrz 2012, 12:12

1. Akwarium stawiamy w najciemniejszym miejscu
2. świetlówkę podłączamy do zegara który ją automatycznie włącza i wyłącza o odpowiednich (ustawionych) godzinach. Koszt mechanicznego zegara to ok. 20 zł. Urządzenie bezawaryjne i bezobsługowe. Wymaga korekty jak wyłączą prąd. Podobny w użyciu do programatora z pralki.
3. Grzałka z termostatem
4. Filtr (ma już wbudowaną pompkę.
5. Termometr do kontroli (choć niekoniecznie , bo na grzałce ustawiamy temperaturę).
Podłoże
6. Na sam dół cienką warstwę ziemi uniwersalnej lub gliny (jak masz dostęp). Kolejna warstwa już trochę grubsza to piasek. Na górę żwirek niepłukany [!] (kolor do wyboru - unikaj jaskrawych). Możesz zatopić w tej warstwie większe doniczki z wypełnieniem takim samym - unikniesz niekontrolowanego rozrostu roślin. Tylko musisz te doniczki umieścić z tyłu i podczas urządzania a nie później. Zwirku dużo. całe podłoże niech ma ponad 10 cm.
7. Ryb nie wprowadzaj od razu, bo nie ma równowagi biologicznej, w świeżo założonym akwarium. Rośliny też mogą ci zacząć padać na początku - nie przejmuj się tym. Jest Preparat z florą bakteryjną do kupienia, do świeżo założonego akwarium - warto kupić
8. Dobór ryb - może regionalna kompozycja, z jakiegoś regionu świata np. Amazonka?? (nie mieszać azji z ameryką południową)
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Akwarium

Postautor: Alexa » środa 12 wrz 2012, 17:49

Akwarium będzie 200 litrowe-dziś widziałam, postawione w sali gdzie okna sa na stronę północną i nie ma mocnego słońca.Już mamy glonojada 10 cm(na razie siedzi w mniejszym akwarium w którym nie będzie rybek a postanowiłam zrobić paludarium-tak się to nazywa-z roślinkami-papiruski itp.)
Co do rybek to chciałabym samce gupików(takie miałam jako dziecko)
Dzięki za wskazówki.
Poproszę o jeszcze i co do paludarium-jakie roślinki można posadzić.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Akwarium

Postautor: Rakolka » sobota 20 paź 2012, 15:58

Też posiadam akwarium 145litrów.. a wnim dwa śliczne axolotle i trochę pokarmu w postaci neonek, gupików i danio :P
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium

Postautor: ikxio » sobota 20 paź 2012, 16:34

:mrgreen: takimi ladnymi rybkami kijanke karmisz?
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Akwarium

Postautor: Rakolka » sobota 20 paź 2012, 19:37

same mięsożerne zwierza mam w domu :D dobrze, że kot nie próbuje zjeść moich jaszczurek :P

Jak jeszcze były malutkie i słodkie :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium

Postautor: Rakolka » sobota 27 paź 2012, 19:40

I jak wam się podobają moje stworki?
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium

Postautor: Alexa » sobota 27 paź 2012, 19:41

Ten pierwszy to Aksalotl? drugi też?
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Akwarium

Postautor: Sissi » sobota 27 paź 2012, 19:45

Ja sie nie znam ryby to lubie jesc ;)
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Akwarium

Postautor: Rakolka » sobota 27 paź 2012, 19:54

tak to małe axolotle teraz już są dużo większe, ale jakoś nie po drodze mi po aparat :)
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium

Postautor: Alexa » sobota 27 paź 2012, 20:01

To gratulacje bo nie łatwo jest utrzymać Akasloty w dobrej kondycji w akwarium.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Akwarium

Postautor: ikxio » sobota 27 paź 2012, 20:03

to nie sa ryby - to kijanki-
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Akwarium

Postautor: Wanda » środa 28 lis 2012, 17:55

Ja też jestem szczęśliwą posiadaczką 200 l. akwarium. Pływają w nim pielęgnice nikaraguańskie,
skalary perłowe, zbrojnik, kiryśniki i kilka ozdobnych ślimaków. Jest jeszcze piskorek weteran (ma ponad 6 lat). Do niedawna były w nim jeszcze dwa raki niebieskie, które ciągle się lały i robiły straszny bałagan. Wykopywały rośliny, przekopywały całe podłoże, podgryzały rybom płetwy. Oddałam je do sklepu i znów w akwarium zapanował porządek.
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Wanda
Trzy Koty
 
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium

Postautor: Sissi » środa 28 lis 2012, 18:41

Wanda az Ci zazdroszcze ,chcialbym miec akwarium ale peni ryby zyly by tylko tydzien bo sie kompletnie nie znam na tym jak dbac o nie :roll:
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Akwarium

Postautor: Wanda » piątek 30 lis 2012, 23:15

Sissi nie wszystko od razu. Ja zaczynałam od czytania o rybkach. Potem znalazłam fora o rybkach i ...... zgłupiałam. Nie wiedziałam co chcę, co mogę a najbardziej zaskoczyło mnie, że skompletowanie wszystkiego to jednak spory wydatek. Ale tak się "zapaliłam", że stopniowo zaczęłam kupować sprzęt. Najpierw akwarium z szafką, filtr itp. itd. To największe akwarium funkcjonuje już ok. 8-9 lat. Na początku miałam 4, w tym jedno z samymi krewetkami. I ono było chyba najładniejsze. Ale przy tylu było sporo pracy i zabierały mi mnóstwo czasu. Więc porozdawałam co było można i zostawiłam tylko jedno. Przy jednym nie ma dużo pracy, ale trzeba o nie dbać. Czyścić, podmieniać wodę, dbać o ryby i rośliny. I wszystko jest fajnie i cacy jak ryby i rośliny pięknie rosną i są zdrowe. Ale dużo by można pisać na ten temat. Ja osobiście polecam. Bardzo się relaksuję siedząc i patrząc co wyprawiają mieszkańcy mojego akwarium. Więc jeśli Cię to pociąga to ja szczerze polecam.
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Wanda
Trzy Koty
 
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium

Postautor: Sissi » piątek 30 lis 2012, 23:27

Wanda moze ja i kociumby moje namowimy Malzona na rybki :mrgreen:
Fakty ze najbardziej z kociumbami to lubimy je jesc ale takie piekne duze akwarium to bym chciala naprawde miec tylko czy ja dam rade dbac dobrze o nie ? :roll:
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Akwarium

Postautor: ikxio » sobota 01 gru 2012, 06:20

ja bym chciala miec duze akwarium slonowodne, ale niestety tego typu hobby odpada bo kota to jeszcze w podroz zabiore, ale z akwarium to juz gorzej. ale na pocieche moge isc za moje pueblo - tam a male skaliste zatoczki i poogladac sobie naturalne - jak morze spokojne rzuci sie troche chleba na przynete i siedzi sie kilka chwil bez ruchu to nawet mozna osmiornice wypatrzyc, nie tylko rybki.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Akwarium

Postautor: Sissi » sobota 01 gru 2012, 10:14

ikxio fajnie masz az Ci zazdroszcze :)
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Akwarium

Postautor: Wanda » sobota 01 gru 2012, 12:20

Sissi na pewno dasz radę. Jeśli tylko chcesz. Uwierz, że to wcale (ale przy dużym akwarium) nie jest aż tak dużo pracy. A jeśli to polubisz - to sama radocha! Tak jak nasze kociaki!
Ikxio - swego czasu to ja też "chorowałam" na morskie. Przepiękne ryby, krewetki! Ale jak poczytałam ile kosztuje założenie akwarium morskiego to .....mam słodkowodne :lol: .
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Wanda
Trzy Koty
 
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:46
Lokalizacja: Warszawa

Następna

Wróć do Akwarium, terrarium, klatka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron