NFO - Norweski Leśny

Moderator: Alexa

NFO - Norweski Leśny

Postautor: Aga » niedziela 15 lip 2012, 13:08

Opis rasy
Historia
Wiadomo z całą pewnością, że kot norweski leśny wywodzi się z Europy północnej. Wzmianki na jego temat odnaleźć można w mitologii skandynawskiej. Istnieje wiele hipotez dotyczących powstania rasy. Według jednej z nich koty te są potomkami kotów angorskich przybyłych do Norwegii na statkach włoskich w XVI wieku. Włos kotów angorskich zaadaptował się do nowych, mroźnych warunków. Inna z kolei mówi, że kot norweski leśny jest długowłosą mutacją dzikiego kota Felis silvestris grampia. Kot ten w stanie dzikim do dzisiaj żyje w Szkocji, a do Skandynawii przedostać się mógł na statkach Wikingów. Na początku lat 70. XX wieku nowa rasa została gruntownie zbadana i przygotowano dla niej wzorzec, a w 1976 roku została uznana przez FIFe. Podobno nawet dzisiaj w lasach Norwegii można spotkać żyjącego dziko kota leśnego norweskiego. Do Polski pierwsze koty tej rasy trafiły w 1990 roku.
Wygląd
Kot norweski leśny to duży, silny, mocno zbudowany kot o nieco wydłużonej sylwetce. Dorosły osobnik waży od 4,5 do 8 kg. Ich głowa jest średniej wielkości, trójkątna, o dobrze wysklepionej czaszce, długim, prostym nosie, mocnym podbródku i słabo zaznaczonym lub całkiem niewidocznym stopie. Oczy duże, lekko skośnie osadzone, o czujnym wyrazie, o barwie uzależnionej od barwy okrywy. Uszy duże, szerokie u nasady, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny oraz charakterystycznymi pędzelkami (jak u rysia). Tułów długi, mocny, o dobrze wysklepionej klatce piersiowej. Kończyny długie i muskularne, tylne dłuższe niż przednie, stopy okrągłe, mocne, silnie owłosione między palcami. Bardzo charakterystyczny dla tej rasy jest bujnie owłosiony ogon - w ruchu przypominający pióropusz. Powinien być długi, sięgający minimum łopatek, a najlepiej karku.
Szata i umaszczenie
Okrywa włosowa niezwykle gęsta, utworzona przez dwa rodzaje włosów: wełniste, długie i delikatne włosy puchowe oraz twarde i błyszczące włosy okrywowe. Gęsty podszerstek stanowi doskonałą izolację termiczną, zaś silnie natłuszczone włosy okrywowe chronią zwierze przed niepogodą. Kot w pełnym "umundurowaniu" ma piękną kryzę i "portki", długie włosy na jego bokach mogą sięgać aż do ziemi tworząc "płaszcz", dłuższe włosy zdobią tez policzki zwierzaka. Zimą futerko kota jest w najlepszym stanie - gęste, grube i błyszczące. Latem norweg zmienia szatę na lżejszą i delikatniejszą.
U tej rasy dopuszczalne jest każde możliwe umaszczenie za wyjątkiem znaczeń czekoladowych, liliowych, cynamonowych i fown. Dopuszczalna jest każda ilość białego. Rasę dzieli się na dwie grupy - posiadające gen aguti lub nie. Gen aguti nadaje okrywie włosowej charakterystyczny, dziki wygląd. Należy pamiętać, że każde futro płowieje na słońcu, na przykład z czarnego może stać się ciemnobrązowe. Jeżeli kota czeka w najbliższym czasie wystawa, warto zadbać, by nie wylegiwał się bezpośrednio na słońcu.
Usposobienie
Kot norweski leśny to kot o dużym temperamencie - żywy, energiczny, zwinny, skoczny. Lubi się wspinać, dlatego warto dać mu do dyspozycji jeśli nie drzewo w ogrodzie, to chociaż duży i mocny drapak, po którym mógłby wdrapywać się z półki na półkę. Norweg przywiązuje się do opiekuna, lubi pieszczoty, kocha dzieci i zabawę z nimi. Jest tolerancyjny w stosunku do innych zwierząt w domu. Nie wymaga dużo uwagi, może zostać sam w domu przez krótki czas.
Aga
VIP
 
Posty: 808
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 17:43

Wróć do GRUPA II - koty półdługowłose

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron