Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Dom, samochód, inne takie

Moderator: ikxio

Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: sierpówka » czwartek 13 lut 2014, 18:03

Muszę wykafelkować podłogę w kuchni i przedpokoju jako jeden ciąg. Jak zacząć? pewnie od rogu..ale jakie są techniki dobrego startu?? Rozpinać sznurki pomiarowe, użyć kątownika, poziomicy???
Macie jakieś doświadczenia?
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: Dexter » czwartek 13 lut 2014, 19:13

Może pomogę, bo jestem po części remontu i w trakcie jego trwania. Patrzyłem (a co miałem do roboty) jak panowie układali u mnie płytki. Nie zaczynali od rogu, lecz dokładnie od środka pomieszczenia.
Wcześniej wyznaczyli sobie linię prostą przez cały przedpokój aż do kuchni za pomocą laserowej poziomicy (można też sznurkiem). Następnie układali płytki w karo, tak, by oba rogi płytki przechodziły przez wyznaczoną kreskę. Jak położyli środkowy rząd, to już z górki. Krzyżyki między płytkami wyznaczały dalsze miejsca gdzie należy położyć kolejne. I tak na początku położyli po prawej stronie od środka, by dało się chodzić lewą. Układali płytki w kierunku ściany. Na samym końcu docinali kafelki tak, by pasowały w spotkaniu ze ścianą. Do ściany nie może (podobno) dochodzić płytka, ale powinna być lekko oddalona. Przynajmniej o szerokość ramienia krzyżyka dystansowego. I tak tam będzie fuga, cokolik lub listwa.

Reasumując, panowie jechali od środka na długość do końca i następnie na boki.

To ponoć ułatwia utrzymanie prostego ułożenia płytek, nie zboczymy nagle w połowie przedpokoju/korytarza bo np. ściany są krzywe i "tak wyjdzie". Dodatkowo to podobno optymalne wykorzystanie materiału (płytek), bo kładziemy całe jak leci a sztukowaniem brzegów zajmujemy się na samym końcu.
Awatar użytkownika
Dexter
Trzy Koty
 
Posty: 102
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 21:29
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: Fonsitos » czwartek 13 lut 2014, 22:50

Jak wyżej - kładliśmy kafle z moim tatą w dwóch łazienkach. Wyszło nieźle, choć w pierwszej trochę grube fugi. :) AAAA, w karo schodzi trochę więcej płytek, ale lepiej wyglada.
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: sierpówka » piątek 14 lut 2014, 17:06

Dzięki za podpowiedzi. Mój układ będzie klasyczny. Zdecydowałem, że poprowadzę sznurek przez środek progu w kuchni i łazience. Progi są drewniane więc łatwo będzie wbić gwoździe. Docelowo zostaną usunięte więc można je zniszczyć. Tak samo futryna kuchenna - do utylizacji.
Hmmm, przy ścianie kuchennej poprowadzę jeszcze jeden sznurek - ustawię go równolegle do tego pierwszego. Wtedy się okaże jak krzywa jest ściana i jak ustawić kafelki. Pod oknem, w rogu, będę musiał złapać kątownikiem kąt prost.... hmmmm :lol: Do odważnych świat należy. W przedpokoju też muszę złapać kąt prosty, na sznurkach - są tam drzwi wejściowe z klatki schodowej i drzwi do pokoju. Też progi drewniane. To będzie test poprawności ustawienia.
Obrazek
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: Dexter » wtorek 25 lut 2014, 08:33

I jak idą prace? Udaje się utrzymać kierunek kaflowania?
Awatar użytkownika
Dexter
Trzy Koty
 
Posty: 102
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 21:29
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: sierpówka » wtorek 25 lut 2014, 13:57

Jestem na etapie planowania...robić będę jak dostanę urlop. Na razie obliczyłem ile kafelek kupić, ile kleju i zaprawy wyrównującej ... i takie tam inne drobiazgi. pomału trza to zacząć zwozic...
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: sierpówka » środa 14 maja 2014, 11:16

Dexter pisze:I jak idą prace? Udaje się utrzymać kierunek kaflowania?

Tak, wszystko się udało. Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi. Najpierw zrobiłem pas środkowy a potem boki. Efekt jest :lol:
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: bungula » środa 14 maja 2014, 13:10

Gratuluję, kiedy można obciąć Ci twoje złote ręce? ;) Tyle złota :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: sierpówka » środa 14 maja 2014, 19:06

oj tam zaraz złote... bieda zmusza do prac ręcznych ...
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: olga » środa 14 maja 2014, 20:44

To kiedy robisz para... raczej podłogówkę?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: bungula » czwartek 15 maja 2014, 07:55

sierpówka pisze:oj tam zaraz złote... bieda zmusza do prac ręcznych ...

Praca własna jest nierzadko lepiej wykonana niż zlecona. Robiąc dla siebie starasz się, żeby za bardzo nie nabrudzić, żeby było równo, oszczędnie i starczyło na lata. Po prostu solidna robota, a nie jakaś fuszera, która zacznie się rozpadać po dwóch latach. :piwo:
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: sierpówka » czwartek 15 maja 2014, 10:35

olga pisze:To kiedy robisz para... raczej podłogówkę?

Jak przykleję zamówione cokoliki :lol:
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: olga » niedziela 29 mar 2015, 15:18

Już nie będę zaczynać nowego wątku:
Może ktoś wie jak ocenić jakość ceramiki? Chodzi mi o to, że skąd mam wiedzieć czy nie jest krzywa, czy trzyma wymiar, kolor itp skoro w sklepie mam okazję najwyżej zobaczyć parę płytek?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: ikxio » niedziela 29 mar 2015, 15:34

http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/ ... ramicznych
http://kuchinox.pl/informacje-prasowe/r ... hniczne-pl
to na poczatek - a poza tym istnieje cos takiego jak gatunek - jak kupujesz I to masz pewnosc, ze plyrki beda trzymaly jakosc, przy drugim to juz musiasz miec dobrego kafelkarza. co do koloru - zwroc uwage na seria fabryczna i model plytki (czasem to rozni sie minimalnie, a widac po polozeniu) - tez powinna byc na opakowaniu - z tej samej serii z kolorem problemow byc nie powinno. i ostatnie - producent im wiekszy tym wieksza szansa, ze seria dluga i roznic nie bedzie. jakie masz zamiar kupic?
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: olga » niedziela 29 mar 2015, 15:42

Do łazienki chciałabym takie z takimi (tzn chcę mieszać beż, brąz i zieleń i trochę mozaiki). Wszystkie są z jednego typu

I teraz jest pytanie czy jak zamawiam to mogę zażądać jednej serii i po drugie, skoro kupuję trzy kolory tego typu to jaka gwarancja,że nie różnią się rozmiarem bo np. jeden kolor jest produkowany na jednej maszynie a inny na innej. Trudna sprawa :(
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: ikxio » niedziela 29 mar 2015, 15:54

wymiar z reguly jest standardowy jak masz 20x20 to bedzie taki . jesli nawet jakies milimetrowe roznice istnieja to po to sie kladzie kafle robiac fugi miedzy nimi, zeby zamaskowac - a z reguly kafelki robi sie, jesli ten sam producent to raczej bez roznic w wielkosci bo rozdziela sie dopiero do kladzenia glazury - istotne - wez ze dwa, trzy kafelki z pudelka i zobacz czy nie sa zwichrowane - czyli trzymaja plaszyczne bo to jest wazne. (pierwszego linku nie moge otworzyc)
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: olga » niedziela 29 mar 2015, 16:07

Link już poprawiony

Właśnie chodzi o to ikxio, że niby ten sam wymiar a wcale nie są takie identyczne i wcale to takie oczywiste nie jest, że milimetrowe różnice nie są istotne. Jak się skumulują albo zbyt wiele płytek ma inny wymiar to zaczyna się robić problem. A swoją drogą fugi to się robi głównie po to, żeby płytki mogły prawidłowo pracować :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: ikxio » niedziela 29 mar 2015, 16:18

to jeden producent z tego co widze - nie sadze, zeby byly problemy z wymiarem.
a ladne te lazienki maja :D
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: olga » niedziela 29 mar 2015, 16:23

Mają dużo ładnych :)
Jeden producent, jeden typ. Znalazłam jedną opinię o innych jego płytkach Iza (typ negra) gdzie facet skarżył się właśnie że nie trzymają wymiarów i są powichrowane. Z kolei druga babka (też typ negra) miała białe w dwóch odcieniach. Poza tym nie znalazłam zbyt wiele opinii, większość takie krótkie nic nie mówiące zdania, że "bardzo ładne" albo coś w tym guście.
U mnie drobne różnice w barwie nie będą istotne - płytki imitują drewno i niewielkie nieścisłości tylko dodadzą im naturalnego wyglądu. Natomiast wymiar i to czy są proste jest bardzo ważne.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Kafelkowanie podłogi. Jak zacząć technika układania.

Postautor: olga » niedziela 29 mar 2015, 16:37

No ale te kuchenne - mistrzostwo świata normalnie :dance:
http://ilazienki.pl/plytki_polcolorit_senso,c_549
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Następna

Wróć do Drobne naprawy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości