Zupy krem - z pomidorów i z brokułów

Moderator: ikxio

Zupy krem - z pomidorów i z brokułów

Postautor: Fonsitos » środa 25 lip 2012, 10:49

Porcje są tak na dwie-trzy osoby, często robię te zupy jako pierwsze danie przy jakimś większym obiedzie, bo np zwykłą pomidorową robię na garnki :)

Pomidorowy krem
- duża cebula
- dwie duże marchewki
- trzy ząbki czosnku
- trzy puszki pomidorów
- sól, pieprz
- śmietana/feta
- natka pietruszki/bazylia/kolendra

Cebulę i czosnek posiekać i zeszklić na maśle i oleju. Dorzucić marchew pokrojoną na kawałki, chwilkę podsmażyć i dodać rozgniecione niedbale pomidory razem z sosem. Dusić przez 20 minut, zmiksować, dodać 500 ml wody i kostkę rosołową, doprawić solą, pieprzem, podawać ze śmietaną lub fetą i zieloną pietruszką/bazylią/kolendrą. Zamiast śmietany daję kostki fety :) Albo jogurt naturalny - co się przyśni i co jest pod ręką. Jak wychodzi mało pomidorowo to albo daję jeszcze jedną puszkę pomiziorów i odparowuję trochę wodę albo dodaję koncentratu. Cebuli nie daję w ogóle bo małżon nie znosi.

Krem brokułowy
- dwie paczki mrożonych brokułów (z żywego brokuła nie wychodzi mi taki kolor, ale smak ten sam)
- dwie-trzy kostki rosołowe (albo jak się komuś chce naturalny bulion - 1,5litra)
- fix knorra 4 sery lub serek topiony ze 2 kostki lub zwykły ser śmierdziel jakiś - pół krążka camemberta
- czosnek ze dwa ząbki
- sok z cytryny/kwasek/sok z limonki
- świeży tarty imbir (proszkowany to nie to)

Zalać brokułki tak na styk wodą i zagotować, albo ugotowac w bulionie - wystarczy 10-15 minut, jak w zwykłej wodzie dorzucić kostki. Wybieramy którą postać serka dodajemy. Dodajemy czosnku. Zmiksować blenderem wszystko na gładko. To podstawa. I teraz nasza fantazja. Ja bardzo lubię dodać świeżego imbiru i czosnku na raz. Do tego cytryny/limonki - lubię kwaskowe smaki. Proporcji dodawania imbiru/czosnku/limonki nie podam bo za każdym razem to zależy od smaku jaki mam ochotę uzyskać. Jak chcę bardziej elegancko to rzucam się i robię grzanki lub kupuję groszek ptysiowy. Ostatnio ugotowałam do brokułowej makaron i też zjedliśmy.
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Zupy krem - z pomidorów i z brokułów

Postautor: Sissi » środa 25 lip 2012, 11:16

Fonsitos no pychota jak sie czyta ,zaraz sie wezme za ten krem z pomidorow bo brokul w domu nie mam :)
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Zupy krem - z pomidorów i z brokułów

Postautor: Fonsitos » środa 25 lip 2012, 11:58

Smacznego :)
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Zupy krem - z pomidorów i z brokułów

Postautor: ikxio » środa 25 lip 2012, 12:17

ja w ogole uwielbiam zupy - kremy -
doloze moj przepis na szparagowo-ziemniaczany
porcja na dwie osoby:
duza puszka bialych szparagow,
cztery srednie ziemniaki
dwa zabki czosnku
dwie- trzy lyzki bulki tartej
malutka puszka zielonych szparagow lub jak macie dostep do swiezych to jeszcze lepiej
jarzynowa kostka rosolowa lub lyzka wegety (nie wiem na jakiej zasadzie miesna psuje smak)
mleko lub chudsza smietana
bialy pieprz do smaku
oliwa lub maslo
swieza pietruszka lub kolendra
ziemniaki ugotowac, odcedzic , w odrobinie tej ziemniaczanej wody rozpuscic kostke rosolowa lub vegete (nie solic bo zwykle rosolki czy wegeta sa juz slone) , dodac szparagi razem z zalewa, zmiksowac w razie potrzeby rozcienczajac mlekiem lub smietana, doprawic pieprzem
osobno na patelni zrobic zasmazke z drobniutko posiekanego czosnku i bulki tartej (uwaga - najpierw zbrazowic bulke potem dodac czosnek- zeby sie nie przypalil i nie zgorzknial) , zielone szparagi (dokladnie osaczyc - jesli z puszki) podsmazyc pare minut na oliwie - podawac w glebszym naczyniu polewajac zasmazka , ozdabiajac zielonymi szparagami pokrojonymi w centymetrowe kawaleczki (mozna posypac zielona pietruszka bo to nigdy potrawom nie zaszkodzi, choc raczej polecalabym swieza posiekana kolendre - bo ma lekko cytrynowy posmaczek)
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6777
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Zupy krem - z pomidorów i z brokułów

Postautor: Sissi » środa 25 lip 2012, 13:05

ikxio ja uwielbiam szparagi wiec ze szapragow to pychotka dla mnie .
Czuje ze caly tydzien bedzie nalezal do zup krem ,bo kazda musze sprobowac :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe


Wróć do Kuchnia i przepisy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości