Storczyki

Ogrody, balkony, doniczki

Moderator: ikxio

Re: Storczyki

Postautor: Alexa » sobota 13 paź 2012, 17:34

Piękne masz storczyki Sissi :)
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10728
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Storczyki

Postautor: bungula » sobota 13 paź 2012, 19:32

Nowy storczyk wygląda jak Cymbidium, ale żeby być pewna musiałabym zobaczyć nasadę liści, czy wyrastają z nibybulwy.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » sobota 13 paź 2012, 22:01

bungula masz na mysli tygryska ?to Cymbidium Mini :)
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: bungula » niedziela 14 paź 2012, 09:45

Tak mi się wydawało :), że to Cymbidium - trudny w hodowli i kapryśny storczyk.
Ostatnio zmieniony niedziela 14 paź 2012, 20:02 przez bungula, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: ikxio » niedziela 14 paź 2012, 15:21

a mi sie wydawalo, ze najprostszy - moze dlatego, ze jako pierwszy pojawil sie jeszcze pod koniec lat 70 w kwiaciarniach?
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6777
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » niedziela 14 paź 2012, 16:00

Sprawdze jak to bedzie ,moze jednak bedzie bez problemow pieknie sie trzymac i kwitnac :)
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: ikxio » niedziela 14 paź 2012, 16:58

Sissi u ciebie to pewnie paproc zakwitnie :mrgreen: - masz warunki i cierpliwosc
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6777
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Storczyki

Postautor: bungula » niedziela 14 paź 2012, 20:00

Cymbidium, aby zakwitł wymaga dużych różnic w temperaturze między dniem a nocą (w dzień - ciepło, w nocy - chłodno), a w zimie musi odpoczywać w jasnym miejscu w temp. 15-16 st. Sissi jeżeli możesz mu zapewnić takie warunki to życzę powodzenia.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » niedziela 14 paź 2012, 20:14

Bungula to trafil jakby wygral w lotto bo ja nie ogrzewam stolowego i w nocy jest wylaczone zawsze a w dzien moze przez 10 min chodzi na 2 godziny na trojce bo nie lubimy ogrzewnia za bardzo nasza ulubina temp.to 18 stopni .a tygrysek stoi na zachodnim oknie wiec musi dac rade i pieknie kwitnac :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: bungula » poniedziałek 29 paź 2012, 10:56

No, muszę się pochwalić :-D .
Obrazek
Do sierpnia do połowy października wystawiałam moje Oncidium na noc na balkon i udało się, wypuszcza pęd kwiatowy. Trzymajcie kciuki, żeby ładnie zakwitł. Może na Boże Narodzenie będą pierwsze kwiaty :-D .
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » poniedziałek 29 paź 2012, 11:06

bungula moje gratulacje i oczywiscie trzymam kciuki zeby pieknie zakwitl :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: ikxio » poniedziałek 29 paź 2012, 11:13

a czy wiecie, ze sa polskie rodzime odmiany orchdei? cholera apetytu mi narobiliscie i moja piekna glowke czyms musialam zajac wiec zatrunilam wujka google
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6777
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Storczyki

Postautor: Rakolka » czwartek 01 lis 2012, 09:14

Moja mama szaleje za storczykami, ja jakoś wolę nie mieć kwiatków ;) ale fakt, storczyki piękne.
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki

Postautor: Fonsitos » piątek 23 lis 2012, 00:56

Bungula ja znów mam problem. Jeden z moich obrażalskich chyba ma ochotę się odbrazić :) Mianowicie zaczęłam podlewać inną wodą (kupiliśmy sobie dzbanek brity) a do tego różnice temperatur się zrobiły korzystniejsze. Taka teoria nowa bo jeden smok wypuścił na raz 5 wąsów (nie wiem jak to fachowo się określa) i listka. Problem w tym, że cała roślinka chciałaby wyjść z doniczki, jest niestabilna, no ale nie chcę go teraz ruszać i wsadzać głębiej żeby nie zaszkodzić. Czy mogę go próbować wcisnąć? Już tak długo nie było w nich oznak nowego życia że teraz się zwyczajnie boję go spieprzyć.
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Storczyki

Postautor: bungula » piątek 23 lis 2012, 17:29

Wypuszczanie korzeni napowietrznych (wąsów) i liści to bardzo dobry objaw. Jeżeli roślina zupełnie wylazła z doniczki i się przewraca to rozetnij starą doniczkę, tak, żeby nie uszkodzić wąsów i przesadź ją do większej doniczki w podłoże przeznaczone do storczyków. Nie wciskaj na siłę do starej doniczki bo połamią się korzenie. Jednak po przesadzeniu będziesz musiała poczekać na kwitnienie ok 2-3 lat. Czy nie dałoby się doniczki włożyć do większej i cięższej osłonki? Niedobór podłoża wcale storczykom nie przeszkadza.

Woda z filtra może być do podlewania, zmiany temperatur, szczególnie zimą nie zaszkodzą, jednak storczyki nie lubią przeciągów.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Fonsitos » piątek 23 lis 2012, 19:07

Bieżąca doniczka jest w osłonce - takiej szklanej, przezroczystej. Chodzi o to, że roślinka się przechyliła i boję się że wyskoczy i że ten dobry objaw w postaci wąsów pójdzie na zmarnowanie. Ale skoro tak mu się chce i nieszczególnie to mu zaszkodzi... Przeciągów u mnie nie idzie zrobić.
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Storczyki

Postautor: bungula » piątek 23 lis 2012, 21:18

Fonsi, zrób zdjęcie, łatwiej będzie mi, coś Tobie doradzić.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Fonsitos » piątek 23 lis 2012, 21:53

Kwiatek kładzie się na jedną stronę, jest niestabilny, bardzo płytki, tak, jakby nie miał się na czym trzymać. Nie wiem czy fota coś Ci da....

Obrazek

I jeszcze bonusik - liścior innego storczyka, "skasowany" niczym bilet przez Diablika. Listek był młody, skasowany został raz, żaden inny liścior storczykowy nie był już przez kota molestowany.

Obrazek
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Storczyki

Postautor: bungula » piątek 23 lis 2012, 22:59

Fonsi, nic mu nie będzie. Moje storczyki bardziej wystają z doniczek. Jeżeli boisz się, że się przewróci spróbuj dociążyć doniczkę wsypując na dno osłonki np. kamyczki drenażowe.
He, he... Diablik rzeczywiście skasował listek.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: bungula » poniedziałek 10 gru 2012, 09:28

Sześć lat temu dostałam od znajomych Cymbidium w postaci nędznie wyglądającej trawki, ze słowami "...może tobie jeszcze coś z tego wyrośnie." Znajomi dostali go kwitnącego na rocznicę ślubu. Oczywiście moja znajoma pierwsze co zrobiła po przekwitnięciu storczyka to go przesadziła do ziemi, bo "...był taki biedny i nie miał ziemi..." :roll: . Dlatego na początek, co musiałam zrobić, znów go przesadzić i uzbroić się w cierpliwość, jednak po trzech latach, mimo, że pojawiły się nowe pseudobulwy, pędu kwiatowego ani widu ani słychu. Zaczęłam szperać po specjalistycznych forach, jak nakłonić Cymbidium "po przejściach" do ponownego kwitnienia i trafiłam na informację, że ktoś takiego biedaka wystawiał do ogrodu na całe lato. Wystawiałam więc moją bidę na balkon od połowy kwietnia do połowy października przez dwa lata z rzędu i proszę, jak moja cierpliwość została nagrodzona :-D . W sobotę zobaczyłam pierwszy kwiat w całej okazałości.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

PoprzedniaNastępna

Wróć do Roślinki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości