Storczyki

Ogrody, balkony, doniczki

Moderator: ikxio

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » środa 19 mar 2014, 20:18

Ikxio ,dziekuje :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: bungula » czwartek 20 mar 2014, 12:18

Alexa pisze:A na moim storczyku znowu zawiązał się odszczepek, czekam aż podrośnie.A ten poprzedni odszczepek będzie kwitł.

Alexa! gratuluję, co Ty im robisz, że tak się rozmnażają :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Fonsitos » czwartek 20 mar 2014, 12:48

Może do nich śpiewa? Ja śpiewam, ale to akurat by tłumaczyło dlaczego nie kwitną. :)
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Storczyki

Postautor: Alexa » czwartek 20 mar 2014, 15:53

Nie nie śpiewam bo raczej fauszuję. Storczyki mam na wschodnim oknie w narożnym pokoju tzn blok jest w kształcie litery "l" i ten pokój jest właśnie w zaułku.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10728
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » piątek 21 mar 2014, 18:24

Na moich dwoch storczykach tez zawiazaly sie odszczepki :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: Wanda » sobota 22 mar 2014, 18:24

A moje trzy kwitną :-D
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Wanda
Trzy Koty
 
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyki

Postautor: caryca » sobota 22 mar 2014, 21:41

Zaledwie kilka dni moje storczyki stoją na oknie i już widzę, że coś tam się zawiązuje.
caryca
Cztery Koty
 
Posty: 325
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 19:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » niedziela 23 mar 2014, 10:29

Oj widze ze w tym roku bedziemy ogladac duzo fotek z pieknymi kwitnacymi storzykami dachowian :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: olga » wtorek 03 cze 2014, 16:27

Kupiłam dendrobium :)
Obrazek

I teraz RATUNKU!!!!
O samym dendrobium poczytałam, ale to mój pierwszy w życiu storczykowaty i kompletnie nie mam pojęcia jak to obsłużyć. Więc proszę o ogólną instrukcję:
1. Czy trzeba teraz przesadzać do nowego podłoża?
2. Kupiłam osłonkę ze słupkiem wewnątrz, który nie pozwala doniczce dotykać dna - czy w wolnej przestrzeni ma być woda i ile? W ogóle może go wyjąc z doniczki i wstawić "na golasa" do tej osłonki?
3. Czy storczyk może stać dalej od okna, np na biurku na wprost południowego okna - 3,5 metra (słońce tu nie dociera)?
4. Czy wystarczy spryskiwanie, czy podlewać?
5. Wystarczy woda odstana czy lepiej przegotowana?
6. Jak nawozić i czym - spryskiwać czy raczej podlewać nawozem?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5716
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Storczyki

Postautor: bungula » wtorek 03 cze 2014, 19:09

Ale piękny! Miałam dokładnie takie samo Dendrobium i nawet dwa razy udało mi się sprowokować je do kwitnienia. Niestety kolejnej zimy miało zbyt ciepło i pojawiły się keji, oddzieliłam je zbyt wcześnie od macierzystej rośliny i wszystkie mi uschły :( .
olga pisze:1. Czy trzeba teraz przesadzać do nowego podłoża?

Absolutnie nie.
olga pisze:2. Kupiłam osłonkę ze słupkiem wewnątrz, który nie pozwala doniczce dotykać dna - czy w wolnej przestrzeni ma być woda i ile? W ogóle może go wyjąc z doniczki i wstawić "na golasa" do tej osłonki?

Osłonka ze słupkiem w środku to bardzo dobry pomysł, ale stojąca tam woda już nie.
Nie, nie tylko nie "na golaska", nadmiar wody nie miał by gdzie opływać i korzenie szybko by zgniły.
olga pisze:3. Czy storczyk może stać dalej od okna, np na biurku na wprost południowego okna - 3,5 metra (słońce tu nie dociera)?

Tak, jak najbardziej, szczególnie gdy kwitnie.
olga pisze:4. Czy wystarczy spryskiwanie, czy podlewać?

Ani jedno ani drugie, podobnie jak Phalaenopsis'a najlepiej wstawiać do większego pojemnika z zimną przegotowaną wodą na ok 0,5 godz. raz w tygodniu, tak by nie zamoczyły się łodygi. Potem woda musi odciec, niewielki nadmiar może się zebrać w osłonce ze słupkiem, ale naprawdę niewielki.
olga pisze:5. Wystarczy woda odstana czy lepiej przegotowana?

Zdecydowanie przegotowana.
olga pisze:6. Jak nawozić i czym - spryskiwać czy raczej podlewać nawozem?

Lepiej nie nawozić szczególnie, gdy kwitnie. Później też nie, chyba, że uda Ci się go sprowokować do kolejnego kwitnienia, wtedy krótko przed zawiązaniem pąków, można delikatnie nawieźć, ale bardzo delikatnie rozcieńczając nawóz dwukrotnie niż to jest napisane w przepisie na opakowaniu, czyli jeżeli jest np. 1 nakrętka na 3 lity wody, dla Dendrobium trzeba przygotować roztwór 1 nakrętka na 6 litrów wody (przegotowanej) i do tak przygotowanego roztworu wstawić doniczkę na 0,5 godziny (tak jak przy podlewaniu, a raczej nawilżaniu podłoża).
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: olga » wtorek 03 cze 2014, 19:14

No to teraz lecę przegotować wodę na jutro :)

[edit] Jeszcze pytanie odnośnie nawilżania powietrza: na biurku często stoi szklanka z wodą czy to wystarczy?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5716
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » wtorek 03 cze 2014, 23:10

Olga ,jaki piekny :shock: ,sliczny :D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: bungula » środa 04 cze 2014, 08:11

olga, nawilżaniem powietrza wcale się nie przejmuj, nic mu nie będzie nawet jeżeli będziesz miała w domu poniżej 30% wilgotności. Zimą ważniejsza jest temperatura. W czasie spoczynku nie powinna przekraczać 17-18 st. w mieszkaniu to dość trudne niestety.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: olga » środa 04 cze 2014, 09:02

Nie ogrzewam mieszkania zimą ze względu na koty, w kuchni na oknie na pewno uzyskam taką a nawet nieco niższą temperaturę.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5716
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Storczyki

Postautor: Sissi » czwartek 26 cze 2014, 22:14

Pamietacie kocani moje dwie wandy ? jednba niebiesjka i jedna rozowa ? otoz jedna padla (tylko nie wiem ktora bo dlugo nie kwitly ale eureká potrzymalam je na poku trochegdy wnicy zimno a wdzien upal i hurra jedna kochana Wandziunia dostala takich napowietrznych grubych korzeni ze szok i oczom nie moge uwierzy wypuscila gruby ped z paczkami (jutro zrobie foty ) :happycat:
ps ,czy mozna te juz prawie umaela wande jakos uratowac jescze ma smetne resztki lisci :roll:
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Storczyki

Postautor: bungula » piątek 27 cze 2014, 06:27

Spróbuj wystawić ją na balkon lub taras. Teraz noce są najbardziej odpowiednie, a w dzień jest ciepło. Ja moje Oncidium też wystawiłam na balkon i stoją sobie razem z Cymbidium.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Aga » środa 02 lip 2014, 22:05

Dostałam takiego oto storczyka. Mam nadzieję, że jak przeczytam wszystkie posty to będę wiedziała jak się nim opiekować. Czy te suche korzonki mam obciąć czy zostawić?
Obrazek
Takiego dostałam wcześniej i troszeczkę się zmarnował. Puścił nowy listek ale chyba już nie zakwitnie
Obrazek
Aga
VIP
 
Posty: 808
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 17:43

Re: Storczyki

Postautor: bungula » czwartek 03 lip 2014, 08:23

Aga pisze:Czy te suche korzonki mam obciąć czy zostawić?

Nie, nie niczego nie obcinaj, nawet po przekwitnięciu, pędów kwiatowych też nie. Często się zdarza, że ze starych odbijają nowe. W przypadku wszystkich storczyków nie należy niczego przycinać, w szczególności liści i korzeni napowietrznych, nawet jeżeli wydają się suche. Roślina sama jej odrzuci, jeżeli przestaną jej być potrzebne.
Storczykowi na drugim zdjęciu nic nie brakuje, szkoda tylko, że ktoś obciął zielone pędy kwiatowe utrudniając roślinie ponowne kwitnienie. Z reguły po kwitnieniu, Phalaenopsis'y wypuszczają listek, potem nowe korzenie napowietrzne i po krótkiej przerwie pędy kwiatowe. Roślina wygląda na zdrową, wprawdzie na zdjęciu nie widać w jakim stanie są korzenie napowietrzne, ale liście są jędrne, więc wystarczy go raz w tygodniu wstawić do większego naczynia z przestudzoną przegotowaną wodą na ok. 1/5 godziny i trzymać w jasnym miejscu z dala od przeciągów i ostrego słońca.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3671
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Storczyki

Postautor: Aga » czwartek 03 lip 2014, 10:45

bungula pisze:Storczykowi na drugim zdjęciu nic nie brakuje, szkoda tylko, że ktoś obciął zielone pędy kwiatowe utrudniając roślinie ponowne kwitnienie.

To ja byłam taka "mądra" :cry:
Dzięki bungula za rady, jak coś ruszy z małym storczykiem to napiszę.
Aga
VIP
 
Posty: 808
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 17:43

Re: Storczyki

Postautor: olga » sobota 05 lip 2014, 13:30

Moje dendrobium zrzuca kwiaty. Rosną mu też dwie młode roślinki (keji?), niemal prosto z ziemi i nie widzę żadnych korzeni powietrznych. Korzenie na spodzie doniczki nie są zgniłe ale jakieś takie blade, półprzejrzyste i bardzo cienkie, nie dotykają bezpośrednio wody na dnie pojemnika.
Cała roślinka ogólnie wygląda zdrowo - nie gnije, nie żółknie, nie więdnie, może brak jej trochę światła bo młode pędy nieco bujają. Co z nim robić kiedy kwiaty już całkiem opadną?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5716
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

PoprzedniaNastępna

Wróć do Roślinki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości