Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Fotografia, grafika, rękodzieło, robótki, modelarstwo itp

Moderator: ikxio

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » sobota 01 mar 2014, 23:09

arthrawn, zgadzam się jak najbardziej "trening czyni mistrza". Rzeczywiście sprzęt jest ważny, ale nie można go fetyszyzować, zdjęcie przede wszystkim robi oko fotografa, ale wprawne oko to też ćwiczenia, więc zachęcam do techniki panoramowania.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » poniedziałek 21 wrz 2020, 19:16

@Bungula, jak spisuje się Twój Pentax, po latach? Myślę nad zakupem dobrego aparatu, może pomożesz? Jaki masz model, jaki obiektyw?
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » wtorek 22 wrz 2020, 11:55

Mam model K-x i generalnie jestem zadowolona, choć model ma jedną słabą stronę, a jest nią czujnik poziomu baterii. Ma niską czułość, co wyraźnie jest widoczne przy wymianie baterii. Muszę parę razy włożyć i wyjąć baterie zamieniając je miejscami, żeby łaskawie czujnik zechciał zaskoczyć i pokazać faktyczny stan baterii. Aparat kupiłam z obiektywem, ale teraz już wiem, że nie warto. Jeżeli zdecydujesz się kupić lustrzankę, to lepiej kup samo body, a obiektyw osobno. Ja mam dwa obiektywy tzw spacerowy Sigma DC 17-50 mm F/2,8 w całym zakresie i tele Tamron AF 70-200 mm F/2,8 macro. Sigma jest świetna i szybka, ale musiałam ją wysłać do kalibracji (wykazywał lekki back focus), na szczęście w Poznaniu jest autoryzowany sklep Sigmy i oni pomogli mi bezpiecznie wysłać obiektyw i aparat. Tamron ma trochę głośny i wolny autofokus i do zdjęć makro raczej się średnio nadaje, chociaż z dużymi przybliżeniami daje sobie świetnie radę i z Pentaxem współpracuje idealnie (ostrzy w punkt).
Jeżeli mogę doradzić to najpierw zdecyduj do jakich zdjęć chcesz używać aparat. Czy to mają być zdjęcia z wakacji, podróży i spotkań rodzinnych? Czy chcesz się pobawić fotografią? W sensie chciałbyś robić zdjęcia w trudniejszych i nietypowych warunkach oświetleniowych, z długim, krótkim czasem, czy różną głębią ostrości. Jest na rynku cały szereg aparatów z wymienną optyką tzw bezlusterkowców i to są bardzo dobre aparaty. Jeżeli zdecydowałbyś się na lustrzankę (swoje waży :) ) to w pierwszej kolejności zastawów się z jakiego poziomu ma być aparat, jest to uzależnione po części od finansów, ale też i od potrzeb. Nie ma co pchać się i wydawać dużo pieniędzy na model, którego możliwości się nie wykorzysta. Nie zakładałabym też od razu jakiej firmy chcesz kupić aparat, bo ktoś tam powiedział tylko Nikon, albo tylko Canon czy Pentax. Tą decyzję zostawiłabym na sam koniec. Priorytetem są twoje potrzeby.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » wtorek 22 wrz 2020, 15:54

Z takiego zestawienia co byś wybrała* do 5000 zł? https://www.cyfrowe.pl/aparaty-cyfrowe, ... entax.html
Są tam zestawy body plus obiektyw( -y).


* Chodzi o Twój subiektywny wybór.


Co ja bym fotografował? Raczej taka fotografia turystyczna: mijane miasta, atrakcje miejsca, architekturę, krajobrazy. Może jakiś koncert plenerowy, czasami... Zabawa głębią ostrości oczywiście wchodzi w grę.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » środa 23 wrz 2020, 20:00

Widzę, że masz ochotę na Pentaxa :ok: , ale pamiętaj to nie jest w Polsce tak popularna marka jak Nikon czy Canon. Jeżeli pytasz mnie o mój wybór to byłby to model KP, dlaczego:
1. Nowsza konstrukcja w porównaniu z modelem K-70 i wzorowana na flagowym K-3 II.
2. Szczelna obudowa. Ciekawe rozwiązanie to wymienny grip pozwala dopasować do dłoni.
3. Szybkość (prawie 8 kl/s) w serii (lubię robić zdjęcia seryjne).
4. Ciekawym rozwiązaniem jest migawka elektroniczna - choć nie mam doświadczenia jak to działa. Prawdopodobnie można robić ciche zdjęcia np śpiącemu dziecku lub zdjęcia z ekstremalnie małym czasem, migawka mechaniczna ma swoje ograniczenia.
5. Duża matryca, ale chyba teraz 24-mln to już standard.
6. No i zakres czułości ISO, ale to zawsze była mocna strona Pentaxa, konkurencja zawsze odstawała na minus.

Na podanej przez Ciebie stronie obiektywy kitowe są raczej średniej jakości (jak zawsze), producent chce się pozbyć tych gorszych i wciska je do zestawu, ale tak robią wszyscy. Raczej namawiałabym Cię na zakup obiektywu oddzielnie. Jest kolosalna różnica w jakości zdjęć robionych obiektywem F/4-5 a takim F/2,8. Sigma lub Tamron to solidni producenci. Na początek możesz kupić jeden obiektyw taki w zakresie 17-50 mm do zdjęć krajobrazowych się nada.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » czwartek 24 wrz 2020, 11:32

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :) Mam jeszcze kolejne pytania... Przysłona obiektywu, hmm, producenci podają np taką wartość: 2,8 do 5,6. Czy to znaczy , że jest tylko do 5,6? Kiedyś , jak miałem Zenita to jego obiektywy miały od 2,8 do 22. Więc o co cho??

[dopisane później]
Ok, wszystko jasne. Wszedłem na stronkę z obiektywami i tam są jasne opisy, czyli minimalna wartość przysłony i ...maksymalna. Ludzkie i zrozumiałe treści ;) Są nawet obiektywy z minimalną wartością 1,8.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » czwartek 24 wrz 2020, 14:59

:happycat: :piwo:
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » czwartek 24 wrz 2020, 15:35

Martwi mnie, że nie ma tego sprzętu dużo w sprzedaży. Teraz na szybko, przed pracą, patrzyłem w Komputroniku i są tylko K-70. Pewnie jakieś resztki. Druga sprawa, kurcze, nie ma normalnego stacjonarnego sklepu z ekspozycją do "potrenowania" i możliwością zamówienia. Co robić, jak żyć?
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » czwartek 24 wrz 2020, 18:54

Wydaje mi się że akurat Komputronik to nie jest najlepszy wybór. Oni sprzedają też lodówki. Cyfrowe.pl mają salony stacjonarne w kilku miastach. Sprawdź u siebie napewno jest jakiś sklep specjalistyczny w twojej okolicy.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » czwartek 24 wrz 2020, 19:35

Coś bardziej profesjonalnego to w Katowicach. W sumie rzut beretem ode mnie.Kwestja wjechania na autostradę i rozpędzenie się. O Komputroniku piszę bo mam go pod nosem. Zamawiam w necie - odbieram w sklepie. Bardzo dobrze załatwiają ewentualne reklamacje (przerabiałem już). Niemniej racja - Komputronik handluje już wszystkim.

Pentax ma stronę informacyjną ze swoimi przedstawicielami i ich adresami. Z tym, ze jak się wchodzi na sklepy on- line, tych przedstawicieli, to z dostępnością produktów/modeli jest różnie. Ciekawe , czy bd mieli ekspozycję na poziomie, czy też lipa :?: Może uda mi się w sobotę tam podskoczyć, jak bd miał wolne.

[edit]
No i nie rozpędzę się - w sobotę nie pracują :D
Wysłałem zapytanie o dostępności modelu: Pentax KP z obiektywem 24-70 mm F/2.8 ED SDM WR
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » czwartek 10 cze 2021, 20:32

Pentax KP już jest u mnie. Teraz musimy się poznać i zrobić pierwsze testy :) Mam obiektyw, podstawowy zoom 18 - 135 mm.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » poniedziałek 14 cze 2021, 09:50

Miłej zabawy i udanych zdjęć testowych. :ok:
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » poniedziałek 14 cze 2021, 12:33

Bungula, robisz foty w *JPG, czy *RAW. Jeśli w *Raw to w czym je potem obrabiasz? Z jakich trybów ustawień najchętniej korzystasz: "jasny", "naturalny", "nasycony", "portret", "pejzaż" itd.? Czy masz podobne wrażenie co ja, że HDR jest przereklamowany, nienaturalny i daje trochę dziwne kolory? (Choć czasami efekt jest ciekawy).
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » wtorek 15 cze 2021, 11:19

sierpówka pisze: *JPG, czy *RAW

To zależy jeżeli zdjęcia mają pozostać w komputerze albo robię szybkie (w serii) zdjęcia to używam rozszerzenia JPG, jeżeli chcę zrobić odbitki do albumu w większym formacie (13*18 lub 15*21), to robię RAW. Czasami też używam trybu RAW+JPG, ale tylko wtedy gdy nie muszę się spieszyć.
sierpówka pisze:*Raw to w czym je potem obrabiasz

Razem z aparatem dostałam program do obróbki RAW-ów dedykowany do Pentaxa, ale w zasadzie nie poprawiam ich wcale. Mam w pobliżu zakład fotograficzny, w którym facet pasjonat robi to lepiej. Wysmyczy mi zawsze piękną odbitkę. :)
sierpówka pisze:Z jakich trybów ustawień najchętniej korzystasz: "jasny", "naturalny", "nasycony", "portret", "pejzaż"

To znowu zależy jakie mam warunki oświetleniowe i jaki nastrój zdjęcia chcę uzyskać, jeżeli robię zdjęcia w plenerze przy słonecznej pogodzie np.: w jesienny poranek używam trybu "nasycony", żeby podkreślić kolor liści. Dodatkowo sprawdza się wtedy polaryzator kołowy, a kiedy robię np. mglisty listopadowy dzień używam trybu "naturalnego". Przy portrecie wolę używać trybu "naturalnego" i sama kontrolować światło, zawsze też używam blendy i nigdy nie robię portretów w pełnym słońcu.
sierpówka pisze:Czy masz podobne wrażenie co ja, że HDR jest przereklamowany, nienaturalny i daje trochę dziwne kolory?

Masz rację, nie przepadam za HDR, chociaż HDR -1,0,+1 dodatkowo z szarym filtrem na obiektywie i przy długim czasie ekspozycji daje ciekawy efekt gdy fotografuje się np.: wodospad, lub wartki strumień, gdzie woda rozbija się na kamieniach.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » wtorek 15 cze 2021, 16:32

Dzięki za wyczerpujące wskazówki. Ciekawy jest wątek raw + fotograf - muszę to sprawdzić/popytać.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » poniedziałek 19 gru 2022, 22:51

[Dopisane później]
Na dzień dzisiejszy opanowałem program Darktable do pracy z RAW i jakoś, pomału, brnę do przodu :D
Poza tym rozszerzyłem szklarnię o stałoogniskowe obiektywy: 40mm i 300mm.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » wtorek 20 gru 2022, 09:12

Tak z ciekawości jakiej firmy te stałki? jeśli można wiedzieć. Zdradź coś więcej.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » wtorek 20 gru 2022, 11:42

Pentaxy:
    HD DA 40 mm, f 2.8
    SMC DA 300 mm, f4 ED [IF] SDM
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » czwartek 22 gru 2022, 09:47

I jak się sprawują?, bo recenzje mają świetne.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: sierpówka » czwartek 22 gru 2022, 15:55

Jestem bardzo zadowolony, szczególnie z 300 mm, bo używam najczęściej. Z czystym sumieniem mogę polecić.

Obrazek
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

PoprzedniaNastępna

Wróć do Artystycznie i rękodzielnie(?)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron