Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Fotografia, grafika, rękodzieło, robótki, modelarstwo itp

Moderator: ikxio

Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » poniedziałek 13 sty 2014, 13:02

Wszystkie zdjęcia ilustrujące ten wątek pochodzą z Internetu i nie są mojego autorstwa.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych robieniem ładnych i ciekawych zdjęć, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych (do roli ekspertów). Zakładamy z góry, że nie ma głupich pytań. Na początku spróbujmy dostosować język, piszcie co jest za łatwe i zbyt oczywiste, a co niezrozumiałe.

W pierwszej kolejności zapominamy o istnieniu przycisku LV (pentax k-r) dla innych modeli aparatów może on mieć inną nazwę. Jest to przycisk dzięki któremu można wyświetlić fotografowany kadr na ekranie aparatu (taki podgląd na żywo).
Obrazek
Zdjęcie robimy tylko i wyłącznie patrząc przez wizjer. Jeżeli jest taka potrzeba, np. ktoś nosi okulary, przy wizjerze jest małe pokrętło umożliwiające ustawienie odpowiednich dioptrii.
Dlaczego tylko przez wizjer?, bo stabilniejsza jest pozycja aparatu podczas pstrykania zdjęcia. Wyciągnięte przed siebie ręce (nie oparte) cały czas drżą, ich ruch są na tyle duże, że wbudowany w aparacie, lub obiektywie (zależy od modelu) mechanizm stabilizacji obrazu przy dłuższym czasie ekspozycji nie daje rady i zdjęcie wychodzi nieostre.

    -Co to jest ekspozycja?
Ilość światła jaka musi wpaść do aparatu, żeby zrobić ładne zdjęcie. Uzyskuje się ją przez kombinację trzech parametrów: 1. czas otwarcia migawki aparatu, 2. wartość przesłony (oznaczony literką F), 3. czułość filmu lub matrycy ISO (na początek z ISO damy sobie spokój)
Żeby nauczyć się, jak dobierać te dwa parametry najlepiej na początek korzystać z trybów półautomatycznych aparatu. Przeważnie są 3 tryby półautomatyczne, w Pentax-ie oznakowane Av, Tv i Sv.
Obrazek
W trybie Av samodzielnie dobieramy wartość przesłony (F) aparat dobiera automatycznie czas migawki.
Wartość F w zależności od rodzaju obiektywu może zmieniać się od 2,8 - 27. Im większa wartość tym większa głębia ostrości, ale dłuższy czas naświetlania.
Co to znaczy?, że jeżeli robimy zdjęcie pięknej słonecznej plaży z dalekim horyzontem wartość przesłony powinna być duża (np. 18 - 25), a jeżeli robimy zdjęcie z bliska np. portret naszej "kociej gwiazdki" ;) najbardziej optymalna wartość F powinna wynosić 7,1 - 9.
Ja jeżeli robię zdjęcie Poli na słonecznym oknie lub balkonie ustawiam F na 8 lub 9, natomiast w pokoju 7,1.
Na początek to tyle, piszcie, czy to co napisałam jest w miarę jasne, może zbyt oczywiste?
Nie uzurpuje sobie praw do wszechwiedzy i zachęcam do wymiany doświadczeń. Aparaty cyfrowe mają tę przewagę, że zdjęć można robić dużo z różnymi parametrami nie przejmując się zużyciem kliszy.
Mam nadzieję, że powstanie nam mały podręczny poradnik o fotografii.

[edit]
Aha, przykładem jest aparat pentax-a, ale zasady dotyczą każdego modelu aparatu, no, może z wyjątkiem całkowicie zautomatyzowanych aparatów kompaktowych, gdzie jest tylko jeden tryb robienia zdjęć.
Ostatnio zmieniony wtorek 18 lut 2014, 08:31 przez bungula, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: Sissi » poniedziałek 13 sty 2014, 14:27

Bungula ,dobrze ze zalozylasz taki kacik pomocy fotograficznej bo az mi zal tego sprzetu co lezy bo nie umiem robic nim zdiec ,popatrze te oznaczenia co pisalas i zobacze czy zrozumialam cos :)
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » środa 15 sty 2014, 22:59

Nie ułatwiacie, nie wiem, czy to co do tej pory napisałam jest zbyt trywialne, czy kompletnie niezrozumiałe?
Jednak będę kontynuowała.

Dzisiaj Co to jest ISO?
W fotografii cyfrowej to parametr określający czułość na światło naszego aparatu, a dokładnie matrycy na której odwzorowywane jest zdjęcie. Przeciętny zakres ISO to 50 do 3200, chociaż niektóre aparaty dysponują wyższymi wartościami czułości. Warto zapamiętać, że im niższa wartość tego parametru tym zdjęcie lepszej jakości.

To w takim razie, po co są te wysokie wartości?
Otóż wartość ISO można podwyższyć, gdy mamy słabe warunki oświetlenia, a zależy nam na oddaniu niepowtarzalnego nastroju np. wieczoru przy świecach, jednak przy fotografowaniu w dzień lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu pamiętajmy o stosowaniu niskich wartości ISO.

Dlaczego?
Poniżej możemy zobaczyć dwa zdjęcia pierwsze zrobione jest przy niskiej wartości ISO, drugie przy wysokiej. Na drugim zdjęciu widoczne jest wyraźne pogorszenie obrazu, pojawia się szum cyfrowy tzw. ziarno.
zdjęcie zrobione przy ISO 200
Obrazek

i przy wartości ISO 12800
Obrazek

Jak zmienić ISO w aparacie Pentax k-r?
    1. Górnym pokrętłem zmieniamy tryb pracy aparatu na półautomatyczny Av (tryb z preferencją przesłony)
Obrazek

    2. Na tylnej ścianie aparatu naciskamy przycisk z napisem ISO, a następnie za pomocą dwóch klawiszy oznaczonych symbolem zegarka lub błyskawicy (góra, dół) wybieramy opcję np. czułość stała wartość. Naciskając klawisze z oznaczeniami ISO lub WB (prawo, lewo) ustawiamy wartość parametru. Na koniec wciskamy środkowy klawisz OK
Obrazek

Ja w moim aparacie mam wartość ISO ustawioną przeważnie na 200, ale z doświadczenia wiem, że w zakresie od 200 do 800 problem ziarna dla Pentaxa nie istnieje.

Ale po co to wszystko skoro aparat potrafi sam automatycznie dobrać wartość ISO?
A no, po to, żeby lepiej panować nad warunkami ekspozycji. Automat nie jest doskonały i jego optymalizacje (wybory) nie zawsze są zadowalające.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » środa 22 sty 2014, 22:36

To kiedy wreszcie zrobimy zdjęcie?

Właśnie teraz. W trybie półautomatycznym Av bocznym pokrętłem (zaznaczonym na rysunku poniżej) wybieramy wartość F.

Obrazek

W polu widzenia wizjera oprócz naszego kadru widzimy u dołu czarny poziomy pasek, na którym świecą się zielone cyfry i symbole, podobnie jak na rysunku poniżej.
Obrazek
Dla nas najważniejsze są symbole oznaczone na rysunku numerami 4, 6, 7 i 9. Jeżeli po wciśnięciu migawki do połowy wszystkie one, świecą się światłem ciągłym to znaczy, że aparat jest gotowy do zrobienia zdjęcia. Wciskamy spust migawki do końca i gotowe. Jeżeli jednak mruga symbol 4 to znaczy, że aparat sugeruje użycie lampy błyskowej, bo wyliczony przez niego czas otwarcia migawki jest zbyt długi dla ustawionej przez nas przesłony F i zdjęcie może wyjść poruszone. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Mamy trzy możliwości: 1. zrobić nasz zdjęcie z lampą błyskową, albo 2. ustawić aparat na statywie, lub 3. doświetlić pomieszczenie, w którym robimy zdjęcie.
Kiedy natomiast mruga symbol 9 oznacza to, że aparat nie jest gotowy do zrobienia zdjęcia. Powody mogą być różne na przykład: 1. ustawiliśmy aparat zbyt blisko fotografowanego obiektu, lub 2. pomieszczenie jest na tyle mroczne, że autofocus (czyli mechanizm automatycznego ustawiania ostrości) nie umie zmierzyć odległości do obiektu.
Jak widać, aparat stara się pomóc początkującemu fotografowi. Zachęcam więc, do eksperymentowania z różnymi ustawieniami wartości przesłony F, będzie można się potem przekonać, oglądając zdjęcie na komputerze, jak zmienia się głębia ostrości wraz ze zmianą tej wartości.

Co to jest głębia ostrości?

To obszar, w którym zdjęcie jest wyraźne (ostre). Najlepiej ilustruje to poniższy rysunek.
Obrazek
(ostatnia wartość przysłony f/9)
Im większa wartość przesłony F tym większa głębia ostrości.

Czy to nie jest przypadkiem zawracanie głowy? Ustawiam aparat na tryb całkowicie automatyczny i niczym nie muszę się martwić.

Tak, ale wtedy lustrzanka niczym nie różni się od aparatu kompaktowego, a w trybie półautomatycznym Av ujawnia się wyższość lustrzanki nad aparatem kompaktowym. W żadnym aparacie kompaktowym nie można tak precyzyjnie sterować głębią ostrości jak w lustrzankach. Kompakty zawsze będą dążyły do uśrednienia głębi ostrości.

Po co to dokładne sterowanie głębią ostrości?

Po to by wydobyć fotografowany obiekt (człowieka, zwierzątko lub ciekawy przedmiot) z tła i go pięknie wyeksponować lub by z rozmysłem kierować wzrok oglądającego na scenę, którą chcemy pokazać.

Kilka przykładów:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » wtorek 28 sty 2014, 23:00

Co to są pola autofocusa?
Autofocus to układ automatycznego ustawiania ostrości, chyba najbardziej skomplikowana część aparatu. Nie będę zanudzała tym, jakie są rodzaje autofokusa (AF), ani jakie systemy są stosowane, to raczej dla fanów techniki. My chcemy robić ładne zdjęcia, więc skupie się na praktycznym wykorzystaniu pól (punktów) AF.
W aparacie pentax k-r jest jedenaście takich pól. Co to znaczy?, że aparat potrafi ustalić ostrość nie tylko w centralnej części kadru, ale w każdym z nich. Na poniższym rysunku pokazane są właśnie owe pola.
Obrazek

Konkretne pole wybieramy przyciskiem OK oraz przyciskami „góra”, „dół” i „prawo”, „lewo” na tylnej ścianie aparatu.
Obrazek

Dlaczego stosujemy różne pola AF?
Ułatwi to nam skomponowanie ładnego kadru.
Po co, przecież wystarczy ustawić nasz fotografowany obiekt w centrum kadru i zdjęcie gotowe.
Tak, gotowe, ale nudnie i nijakie. W tym miejscu opowiem trochę o kompozycji kadru.

PIERWSZA ZASADA KOMPOZYCJI CIEKAWEGO ZDJĘCIA - unikamy centralnego kadru!!!
Stosujemy regułę trójpodziału, to podstawa i gwarancja udanego zdjęcia.
Na czym ona polega? Dzielimy nasz kadr czterema liniami, dwoma pionowymi i dwoma poziomymi, jak na rysunku poniżej.
Obrazek

W tym momencie posiadacze aparatów kompaktowych mają ułatwione zadanie, bo w wielu modelach tych aparatów można bezpośrednio w wizjerze wyświetlić linie trójpodziału. W przypadku lustrzanek podział trzeba przywołać oczyma wyobraźni.
Na przecięciu linii uzyskujemy tzw. mocne punkty obrazu. Zarówno linie, jak i owe punkty są najważniejszymi miejscami naszego zdjęcia, dlaczego?, bo to właśnie one w pierwszej kolejności przyciągają wzrok oglądającego. Jeżeli np. portretujemy naszą kicię i postaramy się, by w mocnych punktach znalazły się jej oczy, dodatkowo potęgujemy ich siłę wyrazu. Również przy fotografowaniu pięknych widoków starajmy się tak kadrować zdjęcie by horyzont znalazł się na jednej z linii trójpodziału (nie ciął zdjęcia na pół), a główne elementy pejzażu (człowiek, budynek lub drzewo) znalazły się w pobliżu mocnych punktów.
Nie bez znaczenia jest też wybór punktów, szczególnie podczas fotografowania ludzi czy zwierząt. Zależy to od pozy naszego modelu i kierunku w którym patrzy. Jeżeli np. kicia patrzy w prawo to starajmy się zostawić trochę więcej wolnego miejsca po prawej stronie zdjęcia, jak na poniższym przykładzie, a wtedy mamy gwarancję uzyskania ciekawej fotografii.
Obrazek

Z powyższego wywodu wynika, że pola AF (autofocusa) pomagają w ciekawym skadrowaniu fotografii. Ustawiając jedno z bocznych pól AF łatwiej jest nam zrobić zdjęcie zgodnie z główną zasadą kompozycji, jednocześnie wzmacniając wyrazistość, głębią ostrości.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » niedziela 02 lut 2014, 14:50

KOMPOZYCJA c. d.
Oprócz wspomnianej już wcześniej reguły trójpodziału pokrótce opowiem o tzw. kompozycji skośnej opartej na trójkątach. Ten rodzaj kompozycji jest dużo bardziej dynamiczny niż trójpodział. Siatkę tworzymy z wykorzystaniem przekątnej kadru, od której poprowadzone są dwie proste prostopadłe do pozostałych wierzchołków (rysunek poniżej).
Obrazek
W tym przypadku mamy dwa mocne punkty kompozycji, w których umieszczamy najważniejsze elementy kadru, jak para sfotografowana na zdjęciu poniżej.

Obrazek
Ten rodzaj kompozycji wykorzystany został ze względu na latarnie układających się wzdłuż przekątnej.

Również portret dziewczyny na zdjęciu poniżej uzyskuje niebanalny charakter.
Obrazek
Autor blogu: Ewelina Kur

Generalnie trójkąt to bardzo przydatna figura w kompozycji, nadaje zdjęciu siłę wyrazu i stabilność. Poniżej kilka przykładów aranżacji obiektów na zdjęciu wpasowanych w wyimaginowany trójkąt.
Obrazek

Obrazek
Główki kotów tworzą trójkąt skierowany jednym wierzchołkiem w dół.

Obrazek
A tu już z pewnością dostrzegacie trójkąt :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » niedziela 09 lut 2014, 16:27

Światło i perspektywa
To bodajże najważniejsze elementy ciekawej fotografii, bo zdjęcie to przede wszystkim światło, czyli nastrój, wręcz wymowa emocjonalna, a perspektywa umożliwia pokazanie obiektu w ciekawy sposób. Dlatego staramy się unikać lampy błyskowej! Lepiej jest doświetlić pomieszczenie jeszcze jedną żarówką niż użyć flesza.
:-D
Obrazek
Nasze piękne kociaste wyglądają ciekawie w każdym oświetleniu, choć z ludźmi nie zawsze już tak jest, dlatego unikajmy ostrego światła i dużych kontrastów światło-cienia. Najlepszymi porami na robienie zdjęć to poranek, popołudnie i wieczór. Światło poranka jest chłodne, delikatne i sprawia wrażenie świeżości, natomiast światło popołudniowe i wieczorne jest cieplejsze, przesycone odcieniami złota.
Podstawowa zasada dla początkujących fotografów im więcej rozproszonego światła tym lepiej. Co to znaczy?, że najlepszą pogodą do robienia zdjęć wcale nie jest słoneczny i bezchmurny dzień, lepsze jest niebo częściowo zachmurzone lub zamglone. Wybierajmy miejsca gdzie światło słoneczne musi przenikać przez półprzezroczystą przesłonę.
A o co chodzi z tą perspektywą? Otóż jeżeli chcemy zrobić ciekawe zdjęcie musimy nasz obiekt pokazać z takiej strony, z której nie jest oglądany zbyt często. Na przykład kota, pod kątem z góry, każdy widział, to nuda, codziennie tak oglądany nasze koty.
Na zdjęciu poniżej fotograf stanął nad kotem i pstryknął zdjęcie. NUDA!!!
Obrazek
Nie dosyć, że centralny kadr to jeszcze pod kątem z góry NUDA!!!

Ale już kolejne zdjęcie jest dużo ciekawsze,
Obrazek
dlaczego, bo zrobione z poziomu kota (z poziomu podłogi). Połóżcie się na podłodze i zobaczcie jak ciekawie wyglądaną wasze koty w kadrze aparatu.
Lub od dołu, gdy siedzą gdzieś wyżej (zdjęcie poniżej)
Obrazek
Więcej ciekawych przykładów tutaj>>

Niestety ciążki jest los fotografa ;) , więc szukajcie ciekawej perspektywy i niech Was rozbolą plecy i kolana :-D .
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » poniedziałek 17 lut 2014, 22:31

A…. TEEERAZ AKCJA!
czyli przechodzimy do kolejnego trybu półautomatycznego z preferencją czasu otwarcia migawki (w Pentax’ie k-r oznaczonym literkami Tv). Trybem tym dysponują również średnio zaawansowane aparaty kompaktowe, więc zachęcam wszystkich do zabawy.
W Pentax’ie k-r górne pokrętło przestawiamy na symbol Tv i na wyświetlaczu widzimy (patrz poniżej):
Obrazek
W tym trybie zmieniamy czas otwarcia migawki (pokrętłem zaznaczonym na zdjęciu) zaś aparat sam dobiera wartość przesłony.

Do czego można wykorzystać ten tryb? Po co on komu?
Tryb Tv świetnie nadaje się do pokazania ruchu na nieruchomej fotografii. Jak to możliwe? Można pokazać jedną z faz ruchu np. zawieszonego w powietrzu kota w trakcie biegu, jest to tzw. „zamrożenie w czasie” (zobacz zdjęcia poniżej)
Obrazek

Obrazek

Zwróćmy uwagę, że fotografie wyglądają jak „stop klatka”, czyli wszystkie elementy na jednym i drugim zdjęciu są ostre, zarówno tło, jak i główny bohater. Jak uzyskać taki efekt? Stosujemy, jak najkrótsze czasy otwarcia migawki. Przyjmuje się, że dla całkowitego zatrzymania jakiejś fazy ruchu wystarczy 1/640 s. Średnio zaawansowane kompakty dysponują nawet 1/2000 s, dlatego wszyscy mogą spróbować.
Krótki czas otwarcia migawki wiąże się jednak, z małą ilością światła, które pada na matrycę, więc jak wszyscy zapewne przeczuwają fotografowana scena musi być dobrze oświetlona, czyli najlepiej robić zdjęcia na zewnątrz w jasny pogodny dzień. W pomieszczeniach musimy niestety zastosować lampę błyskową. Dlaczego niestety? przecież chyba po to jest? Tak, ale po pierwsze lampa psuje plastyczność sceny, czyli spłaszcza obraz (są sposoby, żeby zminimalizować ten efekt, ale to zagadnienie na nieco dłuższy wywód i za bardzo odbieglibyśmy od tematu), po drugie uniemożliwia wykorzystanie funkcji zdjęć seryjnych, która szczególnie początkującym fotografom, bardzo ułatwi zadanie.

Co to za funkcja?
Aparat wykonuje zamiast jednego, kilka lub nawet kilkanaście zdjęć. W przypadku Pentax’a k-r to 6 klatek na sekundę! Tak, tak ten maluch wśród lustrzanek swojej klasy jest naprawdę szybki („wali serią, jak z kałacha” - stwierdził kiedyś mój znajomy, nie ukrywając zachwytu ;) ).

Jak ustawić funkcję zdjęć seryjnych w Pentax’ie k-r?
Wybieramy ją przyciskiem oznaczonym sekundnikiem (fotografia poniżej)
Obrazek

Na ekranie pojawia się nam:
Obrazek

Przyciskami zaznaczonymi na fotografii wybieramy funkcję oznaczoną symbolem Hi - jest to tzw. tryb szybkich zdjęć seryjnych, przy którym aparat wykorzystuje maksimum swoich możliwości. Na koniec wybieramy przycisk OK. Teraz wystarczy wycelować w nasze, szalejące w zabawie, koty, wcisnąć przycisk migawki do połowy, żeby aparat złapał ostrość, a potem do końca. Aparat wykonuje zdjęcia aż nie puścimy spustu migawki lub karta pamięci zapełni się całkowicie. Przeciętnie, wystarczy 5-7 klatek, na pewno uda się z nich wybrać najlepsze ujęcie. Miłej zabawy i udanych łowów. :-D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: Sissi » poniedziałek 17 lut 2014, 22:35

Matko jakie piekne dynamiczen zdiecia ,cos fantastycznego musze sprobowac takie zrobic :-D
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » wtorek 18 lut 2014, 08:34

Sissi, powodzenia!
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: olga » wtorek 18 lut 2014, 09:58

Niestety w moim aparacie (Sony DSC H10) użycie opcji zdjęć seryjnych wyklucza użycie lampy błyskowej więc trudno jest zrobić dobre ujęcie w pomieszczeniu. Próbowałam temu zaradzić stosując oświetlenie sztuczne, ale tu wynikł niespodziewany problem: aparat reaguje na częstotliwość oszczędnych żarówek i nie jest w stanie poradzić sobie z naświetleniem zdjęcia.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » wtorek 18 lut 2014, 11:46

Olga, to nie jest mankament twojego aparatu. Generalnie (we wszystkich aparatach) użycie lampy błyskowej wyklucza tryb zdjęć seryjnych, albo jedno, albo drugie. Lampa błyskowa potrzebuje czasu by naładować się do kolejnego błysku. Żeby ułatwić sobie zadanie, przy użyciu lampy błyskowej, najlepiej ustawić w aparacie możliwie najniższą ogniskową tak, aby uzyskać jak najszerszy kadr. Kadrowanie zawsze można poprawić w np. GIMP'e.
Pozwolę sobie przypomnieć jedno ze zdjęć Poli, jakie zamieściłam jeszcze na "starym Dachowcu", a które powstało dokładnie w taki sposób (lampa błyskowa + szeroki kadr i poprawka kadrowania w programie)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » piątek 28 lut 2014, 23:30

Zdjęcia ruchu c.d.
Tym razem inny sposób pokazania ruchu na nieruchomym zdjęciu, czyli tzw. panoramowanie. To dość trudna technika wymagająca nie tylko refleksu, ale również dobrej koordynacji ruchowej. Jednak daje ona bardzo ciekawa.

Jak zrobić poniższe zdjęcie?

Obrazek

Zwróćcie uwagę, że w tym przypadku auto jest ostre, a tło rozmyte (poruszone). Zupełnie inaczej niż przy „zamrożeniu ruch”. Takie zdjęcie, jak to powyżej, robi się również w trybie półautomatycznym z preselekcją czasu (Tv w Pentax’ie k-r), lecz w odróżnieniu od „zamrożenia ruchu” stosuje się dłuższe czasy otwarcia przesłony migawki. W zależności od szybkości poruszającego się obiektu mogą to być wartości od 1/10 do 0,5 sekundy. Im dłuższy czas otwarcia przesłony tym większy efekt rozmycia tła, ale tym trudniej zrobić zdjęcie. Możemy włączyć tu również tryb zdjęć seryjnych, co ułatwi wybranie najlepszego ujęcia.

Obrazek

Technika wykonania.
Wycelowujemy aparat w poruszający się obiekt, wciskamy spust migawki do połowy, żeby złapać ostrość na poruszającym się obiekcie, jednocześnie podążamy za ruchomym celem i staramy się, za wszelką cenę, utrzymać go w jednym i tym samym punkcie kadru. Tak, to trudne. Nie przerywając płynności ruchu aparatu dociskamy spust migawki. Ważne jest by cały czas podążać za ruchem fotografowanego obiektu dopóty, dopóki nie puścimy spustu migawki, a aparat nie wykona serii 3-5 zdjęć. Jeżeli nie wyjdzie za pierwszym razem, nie należy się zrażać tylko próbować dalej, najlepiej na początku fotografować wolno jadący samochód, lub rowerzystę, żeby nabrać wprawy zanim zaczniemy panoramować nasze szalejące kociaste.

Jak Wam się podoba taki kotek? ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: Sissi » sobota 01 mar 2014, 09:23

"kotek" jest przepiekny :-D chyba kazdy kociarz chcialby choc moc go poglaskac :mrgreen: . Tak serio ziedcie jest piekne ,zrobic w takim szybkim ruchu taka piekna fotke to juz trzeba nie tylko umiejetnosci miec ale i dobry sprzet .
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » sobota 01 mar 2014, 10:36

Tak, to zdjęcie profesjonalisty, trzeba pamiętać, że gepard to najszybsze zwierze lądowe i upolować takie ujęcie nie jest łatwo. Jednak wiewiórkę można już upolować Pentax'em ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: olga » sobota 01 mar 2014, 10:51

Geparda trudno wypatrzeć w lesie. Ja raczej spróbuję ze ślimakiem...
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: bungula » sobota 01 mar 2014, 16:07

Ślimak bardziej kwalifikuje się do makrofotografii 8-) , ale czemu nie gdy nastawisz baaardzo dłuuugi czas naświetlania to może i panoramowanie ślimaka wyjdzie. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: Sissi » sobota 01 mar 2014, 20:01

Ja tu gdzies na juz wrzucalam zdiecia moich ogrodowych slimaczkow ,jednak tylko komorka robione wiec wyszlo jak wyszlo :mrgreen:
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: arthrawn » sobota 01 mar 2014, 21:37

olga pisze:Niestety w moim aparacie (Sony DSC H10) użycie opcji zdjęć seryjnych wyklucza użycie lampy błyskowej więc trudno jest zrobić dobre ujęcie w pomieszczeniu. Próbowałam temu zaradzić stosując oświetlenie sztuczne, ale tu wynikł niespodziewany problem: aparat reaguje na częstotliwość oszczędnych żarówek i nie jest w stanie poradzić sobie z naświetleniem zdjęcia.

szkoda, że ten aparat nie ma stopki do dodatkowej lampy błyskowej. Można temu zaradzić, ale potrzebna jest druga osoba do "ręcznego" błysku. W sumie dziwne, że seryjne zdjęcia blokują pracę lampy. Faktycznie tak w tym aparacie i kilku innych jest, a wielka szkoda.
Obrazek
Pies myśli: „Człowiek daje mi jedzenie, mieszkam w jego domu, mogę spać w jego łóżku — jest moim bogiem!”. Kot myśli: „Człowiek daje mi jedzenie, mieszka w moim domu, może spać w moim łóżku — jestem jego bogiem!”
Awatar użytkownika
arthrawn
Szesc Kotow
 
Posty: 784
Rejestracja: czwartek 13 cze 2013, 13:11
Lokalizacja: Ahoghill, NI

Re: Jak zrobić ładne zdjęcie - poradnik dla początkujących.

Postautor: arthrawn » sobota 01 mar 2014, 21:40

Kilka zdjęć użytych do zobrazowania kursy fotografowania, zostało wykonane profesjonalnym sprzętem fotograficznym. To nie tylko aparaty, ale też obiektywy. Zwykli śmiertelnicy, nawet z lustrami średniej klasy nie uzyskają nawet zbliżonych efektów. To inna półka, inny świat.
Warto inwestować w aparat. Warto się bawić nim. Nieraz dużo pracy wymaga uzyskanie dobrego zdjęcia.
Gdy zaczynałem przygodę z foto, miałem kompakt Fuji - mam sentyment do tej firmy! - robiłem zdjęcie, opisywałem wszystkie możliwe ustawienia, parametry itp potem siadałem na kompie i analizowanej zdjęcie po zdjęciu, korzystając z informacji zapisanych w zeszycie. Trwało to jakiś czas, później już nie musiałem z tego korzystać. Z góry wiedziałem jak ustawić aparat. Dla przykładu robiłem zdjęcia rybek w akwarium. Było ich ponad 500. Uzyskałem taki efekt, iż będąc w zoo we Wrocławiu - w budynku akwarium, wykonałem tylko kilka zdjęć. Byłem z drugim kolegą, który miał o kilka klas lepszy aparat. Razem zrobiliśmy zdjęcia. Jemu nie udało się ani jedno. Ja byłem wywołać zdjęcie i PAN w punkcie foto spytał się - gdzie nurkowałem!? Dla mnie to była najlepsza nagroda za wykonane zdjęcie. Nie mógł w to uwierzyć, jak wytłumaczyłem gdzie i kiedy było robione.
Warto robić zdjęcia!!! A cyfrowe aparaty nas nie ograniczają, tak jak to było 30 lat temu - w czasach, gdy o aparat było ciężko, a klatka filmu na wagę złota!
Obrazek
Pies myśli: „Człowiek daje mi jedzenie, mieszkam w jego domu, mogę spać w jego łóżku — jest moim bogiem!”. Kot myśli: „Człowiek daje mi jedzenie, mieszka w moim domu, może spać w moim łóżku — jestem jego bogiem!”
Awatar użytkownika
arthrawn
Szesc Kotow
 
Posty: 784
Rejestracja: czwartek 13 cze 2013, 13:11
Lokalizacja: Ahoghill, NI

Następna

Wróć do Artystycznie i rękodzielnie(?)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości