Ciekawe miejsca w Polsce

Sporty wszelakie i inne przejawy aktywności fizycznej

Moderator: ikxio

Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: sierpówka » niedziela 19 maja 2013, 22:28

Trasa/wycieczka: Rybnik - > lasy Orzesze Jaśkowice | Śląsk.
Lasy jakie są każdy wie. Ale co się w nich dzieje, co się z nich czerpie, prócz drewna?? Na śląsku węgiel :!: :-D Jest bardzo płytko. Pod drzewami. Ludzie przyjeżdżają z workami i drążą. Drzewa są podkopywane. Oczywiście jest to zabronione...
Zobaczcie fotki (jakość słaba bo z telefonu robione).

Obrazek

Obrazek

Tu nawet widać zniszczone/pęknięte wiaderko po farbie. Liczne, świeże ślady...

Obrazek

Obrazek

No i na koniec wycieczki ukryty w lesie radar meteorologiczny bezobsługowy. W Polsce jest ich 8. Ten - góra Ramża...
Radar meteorologiczny jest obecnie jedynym środkiem technicznym, który pozwala na teledetekcyjną, zdalną diagnozę stanu atmosfery i zachodzących w niej zjawisk takich jak chmury, opady deszczu, śniegu i gradu, burze, strefy zbieżności wiatru. Jest to możliwe w skali dużego obszaru o promieniu 150 - 200 km od miejsca lokalizacji radaru. W przeciwieństwie do metod klasycznych, istnieje możliwość ciągłego śledzenia wymienionych zjawisk i określania zgodności ich rzeczywistego rozwoju z prognozami. Ma to szczególne znaczenie w wykrywaniu i śledzenia stref intensywnych opadów. W promieniu stu kilkudziesięciu kilometrów od radaru istnieje możliwość ilościowego szacowania opadów (intensywności, sum godzinnych i dobowych oraz średniej sumy opadów w określonej zlewni). Ma to duże znaczenie dla nowoczesnych hydrodynamicznych modeli hydrologicznych i meteorologicznych. (...)

źródło: imgw.pl

Obrazek
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: bungula » poniedziałek 20 maja 2013, 08:26

Niesamowite, tak płytko leży węgiel? :shock: Oczywiście, słyszałam o nielegalnym kopaniu węgla na Śląsku, ale nie wyobrażałam sobie, że wystarczy wiaderko po farbie i szpadel.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: ikxio » poniedziałek 20 maja 2013, 10:23

bungula Slask to w ogole ciekawe miejsce pod wzgledem geologicznym tam pod cienka warstwa piasku jest zakopana tablica Mendelejewa. a po rabunkowej gospodarce z komuny to zycie tam istniejebo jeszcze nie wie, ze nie musi - wiecie co- przypadkowo wlaczylam wczoraj szczekaczke czyli TV - podobno Hiszpania stoi na lupkach gazowych
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: olga » poniedziałek 20 maja 2013, 13:58

Ale to jest węgiel prosto z ziemi czy to są jakieś stare hałdy odpadów z kopalni, które zarosły lasem?
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: ikxio » poniedziałek 20 maja 2013, 14:09

to wegiel prosto z ziemi - kopalni w takich miejscach sie nie robi bo zloza sa cienkie, ale domowym sposobem mozna sobie troche wykopac- podobnie jest w okolicach Walbrzycha.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: Alexa » poniedziałek 20 maja 2013, 17:26

To tzw "bieda szyby" ludzie kopią dziury w ziemi i wydobywają węgiel.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: sierpówka » wtorek 21 maja 2013, 10:46

Tak, prawdziwy węgiel kamienny. Jest bardzo płytko... no tak max. do 10m. Niestety drzewa są niszczone, bo ci co wydobywają ten węgiel dokładnie i precyzyjnie podkopią wielkie drzewo, które ostatecznie umiera... Nie ma sposobu na ludzi. Bieda robi swoje.
Ten węgiel w tych okolicach jest od b. dawna. Ponoć dziady i pradziady już kopały i przekazywały wiedzę o atrakcyjnych miejscach.

Oczywiście to jest jedno z nielicznych miejsc gdzie tak nisko jest prawdziwy węgiel kamienny. Sam o tym nie wiedziałem. Uświadomił mnie znajomy leśniczy, który zresztą oprowadzał mnie po tych miejscach. To jego teren...

Prócz węgla są tam jeszcze miejsca gdzie jest kopany piaskowiec i potajemnie wywożony. Nie piszę już o drzewie bo to temat rzeka :lol:
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: olga » wtorek 21 maja 2013, 16:14

Ludzie rozdrapią wszystko - jedni z biedy inni z chciwości. A swoją drogą nie zdawałam sobie sprawy, ze węgiel kamienny może naturalnie znajdowac się tak blisko powierzchni ziemi
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: sierpówka » środa 17 lip 2013, 11:16

Inwałd k. Andrychowa (droga nr 52 Bielsko-Biała - Kraków), park miniatur. Wszystkie budowle zmniejszone w skali 1:25.

Obrazek

Na drugim planie Watykan :) Watykan jest atrakcją :)
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: bungula » środa 17 lip 2013, 12:55

Świetne i widać, jak pieczołowicie odtworzone, ze wszystkimi detalami.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: olga » czwartek 12 cze 2014, 00:09

W Łazach spotkałam turystów:
Obrazek

I samego kapitana:
Obrazek

jest w Koszalinie taki graficiarz, który zamiast smarować wulgaryzmy na świeżo odnowionych budynkach domalowuje różnym budkom, skrzynkom, słupkom twarze. Te postacie to też jego dzieła :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: Fonsitos » czwartek 12 cze 2014, 09:19

Nawet niezłe. Szkoda, że jak przyjdzie co do czego to pewnie się go uczepią...
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: olga » czwartek 12 cze 2014, 09:51

Raczej sie nie czepią. Był nawet konkurs na wyszukiwanie i fotografowanie tych pyszczków.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: Alexa » czwartek 12 cze 2014, 19:26

:wink: Fajne :)
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: bungula » czwartek 12 cze 2014, 20:43

Ja jestem przeciwna, to tylko zachęca tych, którzy marzą po murach i przystankach :ewi: , łapy bym obcinała, albo wymierzałabym dwadzieścia batów, publiczne pod pręgierzem na gołą de....
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: ikxio » czwartek 12 cze 2014, 21:25

a mi sie te "ludki" podobaja.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: olga » sobota 09 sie 2014, 22:17

Kamienne Kręgi pod Grzybnicą
Około 20km od Koszalina, w pobliżu krajowej "Jedenastki" w stronę Poznania, znajduje się rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi. W leśnym uroczysku na polanach znajdują się kamienne kręgi, nagrobne usypiska (bruki) i kurhany. Jest to starożytne miejsce pochówku zmarłych i kultu, służące także jako miejsce zwoływania wieców. Kręgi powstawały w I i II wieku n.e.
Nie wiadomo jak i dlaczego te twory, charakterystyczne dla plemion skandynawskich, znalazły się na Pomorzu. Tym bardziej, że trzeba było sprowadzać głazy do ich budowy z innych terenów. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że kręgi są dziełem Gotów migrujących ze swojej wyspy Skandza w poszukiwaniu nowych ziem do zasiedlenia lub wędrujących do Cesarstwa Rzymskiego.
W Lesie Grzybnickim znajduje się pięć kręgów, z których dwa największe mają ponad 37m średnicy a najmniejszy 8m. W kręgach znaleziono ślady uczt, pochówków i obrzędów związanych z paleniem ciał. Dziwne jest, że pochowani tam ludzie byli bardzo skromnie zaopatrzeni na swą ostatnią podróż: brak jest przedmiotów codziennego użytku, ozdób, atrybutów władzy i statusu społecznego. Tym dziwniejsze, że na cmentarzysku poza kręgami zmarli byli bardzo dobrze wyposażeni.

Panuje przekonanie, że kręgi emanują tajemniczą energią - ciepłem, światłem, magnetyzmem. Podobnie zresztą jak kręgi, które odkryto w innych regionach Polski. Nie zawsze ta energia jest dobra, podobno potrafi także zaszkodzić.
Wróciłam stamtąd doładowana, choć skłonna jestem raczej przypisać to samej wizycie w lesie - las zawsze na mnie działa pozytywnie.

Tajemnicze emanacje kręgów można też ponoć utrwalić na zdjęciach i filmach w postaci smug i słupów kolorowych świateł. Możliwe, na moich fotkach nic niezwykłego nie widać, może za mało wierzę w takie rzeczy?

Tym niemniej miejsce jest rzeczywiście interesujące i tajemnicze: piękny iglasty pachnący żywicą las sprzyja wyciszeniu i refleksji; tajemniczy nastrój i świadomość stąpania po ziemi, którą czcili ludzie przed dwoma tysiącami lat dają poczucie obcowania z przeszłością a cisza, brak tabunów turystów i całej komercyjnej otoczki tylko zachęcają do kolejnych odwiedzin.
Wybieram się tam ponownie 24 sierpnia; odbędzie się festiwal Gotów i mam zamiar na nim być. Kto wie, może wtedy uda mi się utrwalić tajemnicze świetlne manifestacje.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: bungula » niedziela 10 sie 2014, 11:28

Bardzo ciekawe miejsce, aż dziw, że nie zostało zdewastowane.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: olga » niedziela 10 sie 2014, 11:45

O właśnie - dewastacja. Pierwszy od lat teren leśny gdzie nie widziałam ani jednego śmiecia choć kosze nie stoją.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5706
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

Postautor: Alexa » niedziela 10 sie 2014, 12:07

To takie polskie Stonghawe.
Śmieci nie ma bo turyści się boją zemsty dawnych bogów :D
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice


Wróć do Sportowo i turystycznie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości