PENLEUKOPENIA KOTÓW- PARWOWIROZA KOTÓW-KOCI TYFUS(PP)

Moderator: Alexa

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie - przejrzyj archiwalne wątki

PENLEUKOPENIA KOTÓW- PARWOWIROZA KOTÓW-KOCI TYFUS(PP)

Postautor: Alexa » niedziela 08 lip 2012, 18:11

PENLEUKOPENIA KOTÓW- PARWOWIROZA KOTÓW-KOCI TYFUS(PP)
Czynnik chorobotwórczy: Parwowirusy
Objawy: Wymioty z żółcią, biegunka(płynne odchody zmieszane z krwią)poronienie lub uszkodzenie niedorozwiniętych kociąt
Leczenie: Intensywne leczenie przez lekarza weterynarii, troskliwa domowa opieka, dieta.
Zapobieganie: Szczepienie
Innymi nazwami z którymi możemy spotkać się w literaturze odnośnie tej choroby to: nosówka kotów, pomór kotów, zakaźna biegunka kotów, zaraza kotów.
Obecnie przyjęła się nazwa PENLEUKOPENIA KOTÓW bo jednym z objawów choroby jest obniżenie się liczby białych krwinek.
Wirusy tej choroby są bardzo odporne na czynniki środowiska zewnętrznego i w temperaturze pokojowej zdolne do zakażenia przez rok. Do odkażenia tymi wirusami pomieszczeń i przedmiotów nie wystarczają dostępne w sprzedaży środki dezynfekcyjne. Bardziej skuteczne preparaty można uzyskać w lecznicach weterynaryjnych. Do mieszkania gdzie panowała choroba można przyjmować tylko uprzednio zaszczepione koty przeciwko tej chorobie.
Zarazek przenoszony jest z kota na kota, a także przez różne przedmioty np. koszyki do transportu ,zabawki, miseczki, kocyki pokarm, wodę, jak i człowiek może także przynieść zarazki do domu na ubraniu i butach.
Okres wylęgania choroby (czas między zarażeniem a ujawnieniem się objawów)wynosi od 1-2 tygodni. Pierwszymi objawami SA osłabienie, brak apetytu i wysoka gorączka-41 stopni. W czasie pierwszych 2 dni choroby koty wymiotują, cierpiąc na nudności .Potem pojawia się biegunka-najpierw wodnista a potem z krwią. Z powodu wymiotów i biegunki kot traci bardzo dużo płynu-następuje odwodnienie organizmu co wywołuje upośledzenie czynności układu krążenia i nerek. Kotu grozi niebezpieczeństwo wstrząsu(szoku) oprócz uszkodzenia jelita cienkiego, następuje zanik wytwarzania białych krwinek(leukocytów)w szpiku kostnym, które SA odpowiedzialne za obronę organizmu przed drobnoustrojami chorobowotwórczymi. We krwi jest mało leukocytów i następuje obniżenie odporności organizmu. Zarazki mogą się bez przeszkód rozwijać i doprowadzić do śmierci kota. Nie leczone koty w 80-100% giną na skutek ostrej zapaści krążeniowej(wstrząsu)lub wtórnego zakażenia bakteryjnego. Chora ciężarna kotka albo roni albo rodzi martwe lub niedorozwinięte kocięta. Zarazki przenikają przez łożysko do płodu, nie dopuszczając do rozwoju móżdżku. Narząd ten jest odpowiedzialny za równowagę ciała i koordynację ruchów, więc chore kocięta poruszają się w sposób nieskoordynowany, niezgrabny i często się potykają, głowa często im opada na wszystkie strony, tak że z trudnością jedzą i piją. Natomiast inteligencja kotów nie doznaje uszczerbku. Jeśli stopień kalectwa nie jest zbyt duży, to kotki takie mogą przeżyć , a przy zrozumieniu powodu ich dolegliwości i pomocy człowieka uczą się z nim żyć.
Leczenie kotów chorych na PP początkowo polega na dostarczaniu im płynu w postaci wlewów. Potem utrata wody może być uzupełniana przez podawanie herbaty. Oprócz uzupełniania płynów lekarz weterynarii podaje antybiotyki(w celu zwalczenia wtórnych zakażeń bakteryjnych) oraz środki przeciwbólowe, przeciwskurczowe, przeciwwymiotne. Aby móc przeżyć chorobę kot wymaga cały czas intensywnej opieki jeśli pracujemy powinniśmy wziąć urlop, albo zapewnić kotu opiekę 24 godziny na dobę. Osłabiony kot nie jest w stanie odwiedzić kuwety, więc możemy założyć mu pampesy. Po zabrudzeniu należy je zaraz wymienić, a kota oczyścić. Czyste zwierzę do jakich należy kot , bardzo cierpi, gdy leży w swoich odchodach. Nasza troskliwa opieka często może uratować kotu Zycie. Jak wynika z praktyki opuszczone, chore koty szybko rezygnują z walki o życie i giną.
Co godzinę(nocą co 2-3 godziny)podajemy do pyszczka kotu strzykawką(bez igły) 5 ml płynu. Robimy to aż do czasu kiedy kot zacznie sam pić. Najlepiej podawać słabą herbatę lub niegazowaną wodę mineralną. Płyn wlewamy małymi porcjami do bocznej części pyszczka, w miejscu za kłem. Po przełknięciu pozwólmy pacjentowi na chwilę odpoczynku , nim otrzyma następną porcję. Po 24-48 godzinach możemy powoli rozpoczynać podawanie pokarmu. Najlepiej jeśli będą to płatki ryżowe ugotowane na wodzie z dodatkiem kostki bulionowej(przyrządzone podobnie jak kleik owsiany) Kleik ryżowy powinien mieć konsystencję płynną, aby można go bez trudu wkraplać strzykawką do pyszczka kota. Płyn ten podajemy w ilości 10 ml na jeden posiłek(w dwóch porcjach) powtarzając tę czynność co godzinę. Robimy to do czasu aż kot zacznie sam jeść. Nie używamy płatków owsianych bo zawierają one dużo włókna surowego powodującego silny wzrost liczby bakterii w uszkodzonym jelicie. Kiedy kotek zacznie już sam jeść, zastępujemy kleik ryżowy ugotowanym na miękko łuskanym ryżem zmieszanym z ziarnistym białym serem wiejskim i łyżką przetartej ugotowanej marchwi. Aby potrawa była smaczniejsza można uzupełnić ją kilkoma włókienkami ugotowanego mięsa z rosołem z kurczaka. Tę dietę należy utrzymywać co najmniej 2 tygodnie, bo tyle czasu potrzeba na zregenerowanie się błony śluzowej jelit. Niestety wiele kotów nie chce jeść takiego pożywienia. Alternatywą może być dostępne w lecznicach specjalne pożywienie dla kotów tzw dieta astronautów, a także surowica bydlęca- BOVISERIN, którą zmieszaną z rosołem wlewa się do pyszczka kota.
Zapobieganie chorobie jest lepsze niż leczenie zwierzęcia. Dlatego każdy kot powinien być zaszczepiony przeciw PP. Podstawowe uodpornienie składa się z 2 szczepień w odstępie 3-4 tygodni. Małego kotka po raz pierwszy szczepimy w wieku 8 tygodni życia. Po odbyciu podstawowych szczepień muszą być one powtarzane co rok lub dwa lata w zależności od rodzaju szczepionki.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Wróć do Zdrowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron