Toksoplazmoza a Kot-Fakty i Mity

Moderator: Alexa

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie - przejrzyj archiwalne wątki

Toksoplazmoza a Kot-Fakty i Mity

Postautor: Alexa » niedziela 08 lip 2012, 18:13

Toksoplazmoza a Kot-Fakty i Mity
Bardzo często kobiety w ciąży otrzymują rady, żeby pozbyć się swojego kota, bo stanowi on źródło toksoplazmozy i zagraża życiu nienarodzonego dziecka. Takie rady są wobec zwierzęcia niesprawiedliwe ,okrutne, przesadzone i błędne. Jakie jest więc rzeczywiste niebezpieczeństwo zarażenia się toksoplazmozą, czym jest ta choroba, jakie są jej objawy?
Czynnikiem wywołującym toksoplazmozę jest pierwotniak Toxoplasma gondii. Jego ostatecznym żywicielem jest kot i zwierzęta kotowate. Oprócz człowieka na infekcję podatne są także zwierzęta ciepłokrwiste. Mnożenie się cyst tego pasożyta przebiega tylko w jelicie żywiciela ostatecznego-kota i jest zakończone wydalaniem oocyt na zewnątrz. Żywicielami pośrednimi są zwierzęta ciepłokrwiste: zwierzęta gospodarcze, psy, koty oraz człowiek. W ich organizmach następuje niepłciowe mnożenie się pasożyta i wytwarzają się cysty w mięśniach, które pozostają w organizmie. Zarażenie pierwotniakiem nie daje specyficznych objawów-zależy to od ogólnej odporności organizmu. U kotów objawy choroby pojawiają się rzadko. Można rozpoznać jedynie przez badanie kału kota, w którym obecne są oocyty. w objawowym stadium choroby(10% populacji)może pojawić się u kota: biegunka, podwyższona temperatura, powiększenie węzłów chłonnych, wyciek z oczu i nosa, duszności i zapalenie płuc. Potwierdzeniem zachorowania jest wykrycie u kotów oocyt w odchodach lub pośrednie potwierdzenie serologiczne(u wszystkich zwierząt)Aktualne występowanie infekcji można ocenić na podstawie dynamiki miana przeciwciał w powtarzanych analizach krwi. Samo stwierdzenie przeciwciał nie oznacza choroby, ale świadczy o tym że dany organizm już kiedyś zetknął się z toksoplazmozą i wytworzył przeciwciała. W przypadku chorego kota na toksoplazmozę, a który ma objawy w postaci biegunki i podane wyżej objawy, po konsultacji z lekarzem weterynarii stosuje się leki z grupy antybiotyków i sulfonamidów, które pozwalają na wyleczenie. Po przejściu choroby organizm kota już do końca życia jest uodporniony na toksoplazmozę.
W przypadku kotów niewychodzących na dwór, jeśli są karmione tylko mięsem lub podrobami poddanymi obróbce termicznej, albo głęboko zamrożonymi(minimum 3 dni )lub karmami gotowymi niebezpieczeństwo zarażenia nie istnieje. Koty żyjące na wolności mogą zarazić się od upolowanej zdobyczy.
Problem toksoplazmozy dotyczy tylko i wyłącznie kobiet które przed zajściem w ciążę nie miały żadnego kontaktu z pierwotniakiem toksoplazmozy(1% populacji)Jeśli taka kobieta zarazi się w czasie ciąży, to może dojść do poronienia lub uszkodzenia płodu.
Ale bez paniki-przeciw toksoplazmozie można się skutecznie zabezpieczyć. Przede wszystkim należy wykonać analizę krwi pod kątem Toksoplazmozy -badania w kierunku występowania przeciwciał IgG , IGM. Uzyskanie pozytywnego wyniku oznacza że miała ona już kiedyś kontakt z toksoplazmozą i w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciw temu pierwotniakowi. W tym przypadku ani jej ani dziecku nic nie grozi. Wynik negatywny oznacza że organizm nie miał żadnego kontaktu z toksoplazmami czyli nie ma przeciwciał przeciw tym pierwotniakom. Tak więc w przypadku stwierdzenia obecności przeciwciał we krwi kobiety w ciąży nie zachodzi potrzeba zachowania specjalnych środków ostrożności.
Jeśli jednak ich nie ma ,to dla ochrony zarówno jej jak i dziecka musi ona zastosować następujące środki ostrożności:
-W czasie całej ciąży nie wolno spożywać surowego mięsa, głównie wieprzowiny lub nie dopieczonego mięsa(mięso dokładnie gotować)
-Wszystko co miało kontakt z surowym mięsem dokładnie myć-sparzyć wrzątkiem (deski, noże, sztućce, miski)
-Zakładać gumowe rękawiczki podczas obróbki surowego mięsa
-Owoce i warzywa dokładnie myć(nie jeść nieumytych)
-Podczas pracy z ziemią zakładać gumowe rękawiczki(przesadzanie kwiatków, prace w ogrodzie)
-Jeśli obecny jest w domu kot, to należy mu zbadać kał (3 razy w odstępie dwudniowym)na obecność oocyt toksoplazm(zarażony kot wydala oocyty z kałem tylko przez 3-6 dni. Po tym czasie inwazja jest opanowana i nie może on zarazić innych

-Kuwetkę kota sprzątać także w gumowych rękawiczkach codziennie(myć ją wrzątkiem który skutecznie niszczy oocyty-które są zdolne do inwazji dopiero po upływie 3-4 dni od wydalenia ich na zewnątrz) a najlepiej zlecić sprzątanie kociej kuwetki któremuś z domowników
Jak z tego wszystkiego wynika, nie jest uzasadnione w żadnym przypadku pozbywanie się kota z obawy przed zakażeniem się toksoplazmozą Obowiązuje zasada-że rozpoznanie oznacza jego opanowanie Kto ma rzetelną wiedzę na temat Toksoplazmozy ,ten potrafi się skutecznie przed nią bronić.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10703
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Wróć do Zdrowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron