Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Co zrobić żeby kot był miłym towarzyszem

Moderator: Alexa

Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Fonsitos » wtorek 17 lip 2012, 12:34

Gryzak się w Diabełku obudził. Fakt, że ostatnio pozwalałam mu na nieco więcej w zabawach, ale nigdy nie brał się od razu do gryzienia. Zachowuje się przy tym poprawnie, ugryzie i na moje syknięcie ucieka a po parunastu sekundach przychodzi mrucząc i łasząc się. Wtedy go przez parę minut ignoruję żeby było że jestem sfochowana. Sama nie wiem czy dobrze robię. Gryzak zrobił się odkąd mu znów zaczęłam obcinać pazury. Ciekawe czy ma to związek? Od dwóch tygodni mieszka z nami też eŁa brat, wiem że dla kota to duża zmiana. Chyba wiem jak postępować z gryzakiem (w końcu jak był kocięciem to raz dwa tego oduczyliśmy) ale zastanawiają mnie przyczyny.
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: olga » wtorek 17 lip 2012, 14:17

MOże faktycznie czuje się nieco sfrustrowany brakiem pazurów i gościem. Lub zwyczajnie stracił pewność uchwytu w łapach i nadrabia zębami - zapomniał że trzeba się kontrolować.
Podobne zachowania zauważam u Bondi kiedy uważa, że poświęcam za mało uwagi jej a zbyt wiele Brunowej. Do krótkich pazurów jest przyzwyczajona od lat więc u niej ten czynnik mogę wyeliminować.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5702
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: bungula » wtorek 17 lip 2012, 14:35

Fonsitos, gryzie mocno, tak żeby zrobić krzywdę, czy tylko delikatnie przytrzymuje zębami?, tak z wyczuciem? Jeżeli jest delikatny to sądzę, że raczej rekompensuje sobie brak długich pazurów.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Fonsitos » wtorek 17 lip 2012, 14:50

No ślady zostają - wyglądam jakby mnie podrapał.
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: olga » wtorek 17 lip 2012, 14:52

Jak dla mnie nie kontroluje uścisku, ale nie robi tego celowo.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5702
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Sissi » wtorek 17 lip 2012, 14:58

Fonsitos ja tez mysle tak jak Olga ze to za te obciecie pazurkow Cie podgryza diabelek :mrgreen: Jednak tez napeno wplynela na to wizyta "obcego" w domu brata. Moje dzieczyny nie cierpia smojego meza brata i tez sa sflustrowane i uciekaja przed nimi itp. Moja rada nie obcinaj mu na razie pazurkow i" pozbadz" jak najszybciej goscia o ile to mozliwe ,sama wiem jak to jest z rodzina . Mysle ze Diabelek powinien sie poprawic tym bardziej ze chyba zdaje sobie sprawe ze sprawia Ci bol tylko nie wie jak Ci powiedziec ze jemu jest zle wiec Cie gryzie.
Dasha ,Fiona,Lilly + Helga

" Sissi ,Isis ,Cheila na zawsze pozostaniecie w moim sercu moje ukochane koteczki .."
Awatar użytkownika
Sissi
Moderator
 
Posty: 3757
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:24
Lokalizacja: Niemcy,München-Karlsruhe

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Fonsitos » wtorek 17 lip 2012, 15:05

No, to by tłumaczyło to, że odskakuje na chwilę i zaraz wraca się tulić i baranki robić. Myślę że on po prostu stracił wyczucie w gryzieniu :) Póki co postaram się nie bawić z nim w te agresywniejsze formy. Bo dopieszczony kotek jest - spędza w końcu ze mną całe dnie.

A gościa się tak prędko nie pozbędę cholera :( wczoraj mąż zrobił pogadankę nt. pomóż bratowej bo nie wszystko powinna robić sama. Ale niestety pogadanka miała również na celu uzyskanie informacji czy miesiąc o jakim mówiliśmy 3 tygodnie temu nadal obowiązuje. Informacji nie uzyskano. Ale to już OT :)
Fonsitos
Administrator
 
Posty: 2610
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 11:54
Lokalizacja: Wielkopolska Pyrka znów na zesłaniu.

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Gryzak1803 » wtorek 07 sie 2012, 18:18

Ja mam dwa koty z czego jeden jest nie znośny łazi po kwiatkach, podgryza je, a czasem i zwala z parapetu!
PROSZĘ O POMOC!!!!! POZDRAWIAM
Gryzak1803
Nowy
 
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 18:06

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: ikxio » wtorek 07 sie 2012, 18:48

proponuje zestawic kwiatki z parapetu, a przy okazji sprawdzic czy nie ma jakichs szkodliwych dla kota.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Alexa » wtorek 07 sie 2012, 18:51

A co masz posadzone?jakie kwiatki?bo niektóre sa trujace dla kotków.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10697
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: olga » wtorek 07 sie 2012, 19:01

1. Posiej mu trawę lub zboże w doniczce żeby miał co podgryzać
2. Usuń kwiaty z miejsca gdzie najchętniej włazi - niech ma swoje miejsce na parapecie
3. Zapewnij mu inną rozrywkę żeby się nie nudził, może potrzeba mu trochę zabawy?
4. W ostateczności kup jakiś preparat odstraszający - tylko sprawdź bo nie wszystkie można stosować na rośliny
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
olga
Administrator
 
Posty: 5702
Rejestracja: wtorek 03 lip 2012, 23:48
Lokalizacja: Wybrzeże :)

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: sierpówka » wtorek 07 sie 2012, 20:28

Odnośnie gryzienia, to lubię jak mnie mój kocur gryzie. Niekiedy jest ostro. Jest sposób na to. Wystarczy mu wcisnąć rękę głębiej , w paszczę (z wyczuciem - cały czas jest to / ma być forma zabawy). Najgorzej jak niespodziewanie gryzie w gołą nogę. Da się jednak wytrzymać :lol: Nie można być miękkim.

Co do kwiatków to tak jak wyżej... wystarczy mieć doniczkę lub skrzynkę np. trawy, na balkonie. W domu mam paprotki na kwietniku i pozwalam mu gryźć. Na szczęście paprotki szybko rosną. Kwietnik jest metalowy, wysoki i stabilny (w zasadzie interesował się jak kwietnik się pojawił-nowość przyciąga...)
Kot ma całodzienny dostęp na balkon więc nie nudzi się i , pewnie, zapomina o paprotkach. Jak był mały to było o wiele gorzej.
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: ikxio » wtorek 07 sie 2012, 20:44

kolezanka Gryzak1803 pisala na mruczekkociak rowniez - niestety balkon ma w remoncie wiec kot ma ograniczenia - tym bardziej kwiaty na parapecie sa zagrozone ;) a wysianie trawki czy owsa dla kota to podstawa zachowania w calosci reszty zieleni w mieszkaniu
sierpówka jak widzialam Twojego kota na tle dorodnej zielistki to zbaranialam, ja to musialam zlikwidowac bo kot zamienial sie w kosiarke.
Awatar użytkownika
ikxio
Moderator
 
Posty: 6765
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 00:51

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: sierpówka » wtorek 07 sie 2012, 20:53

Są suche karmy (np. PURINA) z dodatkiem zielonych różnych roślin (jakieś trawy, cykorie itp.)...
Kot ma różne etapy: czasem kosi , czasem nie :lol:
sierpówka
VIP
 
Posty: 1167
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 10:55

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: bungula » środa 08 sie 2012, 09:24

Gryzak1803, zwyczajnie masz aktywnego i inteligentnego kota, a inteligencja nie lubi się nudzić, dlatego wymyśla sobie "zabawy", a że są one nieodpowiednie to już inna sprawa. Twoim zadaniem musi być wymyślanie bardziej odpowiednich zajęć. Spróbuj zacząć od zabawek interaktywnych. Możesz np wykorzystać małą plastikową butelkę po wodzie. Wytnij w niej niewielkie dziurki, tak żeby chrupki suchej karmy swobodnie przez nie mogły wypadać. Wrzuć do butelki trochę suchej karmy i daj kotu do zabawy chowając jednocześnie miseczkę z suchą karmą.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Rakolka » sobota 20 paź 2012, 09:32

Właśnie! Moja mała koteczka bardzo gryzie, ma 7 tygodni, a potrafi zostawić ślad, przy czym zachowuje się jakby ją coś napadło! Próbuję wszystkiego.. odstawiać ją podnosząc za skórę na karku, dmucham jak gryzie, cały czas mówię "nie wolno" przy tym.. nawet jak na chwilę przestaje to potem jest to samo.. czasem się ładnie połasi i zasypia na mnie.
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Alexa » sobota 20 paź 2012, 14:12

Rakolka jak koteczek ugryzie i podgryza to zapiszcz ząłośnie albo zasycz jak wąż-po paru razach powinna skojarzyć że sprawia ból.
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10697
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Rakolka » sobota 20 paź 2012, 21:47

Dzięki, jednak nie wiem czy to działa.. na początku działało, a teraz jak jest w szale to jakby nic takiego nie słyszała..
Awatar użytkownika
Rakolka
Pięć Kotów
 
Posty: 708
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 09:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: bungula » niedziela 21 paź 2012, 10:49

Rakolka, jest jeszcze jedna możliwość. Niektóre koty mają ograniczoną tolerancję na pieszczoty. Musisz się nauczyć, obserwując ogon i uszy, czy możesz jeszcze głaskać, czy kicia ma już zdecydowanie dość i musisz przerwać dotykanie, zanim Moly Cię zaatakuje.
Obrazek
Awatar użytkownika
bungula
VIP
 
Posty: 3665
Rejestracja: poniedziałek 09 lip 2012, 08:04

Re: Wychowanie i zachowanie - zbiorczo

Postautor: Alexa » niedziela 21 paź 2012, 10:56

Rakolka my tu gadu-gadu , a gdzie fotki kociątka? :)
ObrazekObrazek
Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy nie spotkaliby się

Przed skopiowaniem moich postów/wypowiedzi i umieszczeniu na innych forach zapytaj mnie o zgodę
Awatar użytkownika
Alexa
Moderator
 
Posty: 10697
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 08:42
Lokalizacja: Silesia-Katowice

Następna

Wróć do Koty i ludzie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości